Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı


Değerli Paydaşlarımız,

Ülkemizin tüm kurumları ile COVID 19 pandemisi sınavını en iyi şekilde vererek sürdürülebilir başarı yolculuğuna devam ettiği bu süreçte, İhlas Grubu olarak üzerimize düşen sosyal sorumluluk vazifesini en iyi şekilde yaparak bu başarı yolculuğunda rol almanın mutluluğu içerisindeyiz.

Küresel ekonomide, 2019 yılı büyümeyi yavaşlatan risklerde önemli oranda artışın yaşandığı bir yıl oldu. ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının yanı sıra Orta Doğu’daki çok boyutlu çatışma ortamı ve Brexit sürecinin Avro Bölgesi’nde ortaya çıkarttığı stres küresel ekonominin yıl içerisindeki büyüme seyrini baskılayan temel unsurlar olarak ön plana çıktı. Ticaret savaşları ve resesyon korkusu ile geçen 2019 yılı küresel ekonomi büyümesi IMF tarafından %2,9 olarak açıklandı. Yılın son ayında Çin’in Vuhan Eyaleti’nde ortaya çıkan COVID 19 Salgını’nın küresel ölçekte yayılması da küresel ekonominin ve günümüzde her alanda birbirlerine bağlı olan bölgesel ekonomilerin önümüzdeki dönemde zorlu bir konjonktürle karşılaşacağını gösteriyor.

Avro Bölgesi’nin dinamosu konumunda olan Almanya’nın 2019 yılının ikinci çeyreğinde ihracattaki düşüş nedeniyle %1 oranında daralması ve Çin’de enflasyonda yaşanan artış küresel ekonomideki güçlü aktörlerin de belirsizliklerden negatif yönde etkilendiğini ortaya çıkarıyor.

Yükselen küresel risk algısı karşısında dengeleme adımları
2019 yılı, küresel konjonktürdeki negatif görünüme karşın Kamu Otoritesi’nin 2018 yılında hayata geçirmeye başladığı dengeleme adımlarının sonuç vermeye başladığı bir yıl oldu. Yeni Ekonomik Program (YEP) çerçevesinde hayata geçirilen makro-ekonomik önlemler neticesinde döviz kurlarının yeniden dengelemesi, Merkez Bankası (TCMB) faiz oranlarının yılbaşındaki %24 seviyesinden yıl sonu itibarıyla %12 seviyelerine gerilemesinin önünü açtı. Kamu yatırımlarının etkisiyle yılın üçüncü çeyreğinde %0,9 ile yeniden büyüme sürecine giren Türkiye, özel sektörün yeni pazarlar bulma konusundaki yetkinlikleri sayesinde %2,4 oranında artışla toplam ihracatını 180,5 milyar ABD doları seviyesine yükselti. 2019 yıl sonu itibarıyla ithalattaki %8,99 oranındaki azalışla ülkemizin cari açığı 2018 yılına göre %44,91 azalarak 29,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti ve enflasyon yeniden daralma sürecine girdi.

Deneyimimiz ve kararlılığımız bizlere yol gösteriyor
Türkiye’nin en köklü iş grupları arasında yer alan İhlas Holding, risk algısının önemli ölçüde artış gösterdiği 2019 yılında da kurumsal deneyimi ve kararlığıyla faaliyet gösterdiği sektörlerde öncü konumunu korumayı sürdürdü. İnşaattan üretim pazarlamaya, medyadan sağlık ve eğitime kadar geniş bir alanda İhlas markasını başarıyla temsil eden Holdingimizin toplam aktifleri bir önceki yıla kıyasla %23 oranında artışla 3 milyar TL olurken, toplam öz kaynakları %53 oranında artışla 1 milyon 242 TL oldu. Çevik yönetim yaklaşımıyla ön plana çıkan Holdingimiz, faaliyet gösterdiği iş kollarında dijital dönüşüm adımlarını başarıyla hayata geçirerek verimliliğini artırmaya devam etti.

İnşaat sektöründe sürdürülebilir büyüme çizgisi
İhlas Holding, en önemli faaliyet alanı konumundaki inşaat iş kolunda sürdürülebilir bir performans göstermeye 2019 faaliyet döneminde de devam etti. 2019 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren konut kredilerindeki faiz oranlarındaki gerilemenin etkisi ile satışlarını artıran Grubumuz, İhlas Gayrimenkul’un İhlas İnşaat Holding’i bünyesine katması ile organizasyon yapısını güçlendirdi. Grubumuz, önümüzdeki dönemde de büyük beğeni kazanan projelerimizdeki satışlarına etkin pazarlama faaliyetleri ile devam edecek olup, bunun yanı sıra markalı projelerine yenilerini eklemeyi hedeflemektedir.

Dijital dönüşüm odaklı kriz yönetimi yaklaşımımız
İhlas Holding olarak profesyonel risk yönetim yaklaşımımız ve uzun bir süreden bu yana sürdürdüğümüz dijital dönüşüm yatırımları sayesinde COVID 19 Salgını’nın iş kollarımız üzerinde yapmış olduğu negatif etkiyi asgaride tutmayı başardık. COVID 19 vakalarının Türkiye’de görülmesinin ardından “sosyal mesafe” önlemlerini başarıyla uygulamaya geçiren Grubumuz, Türkiye Gazetesi’ni uzaktan hazırlanmasına yönelik bir iş organizasyonunu başarıyla uygulamaya geçirirken, İhlas Koleji’nde de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bağımsız bir uzaktan eğitim altyapısı kurarak öğrencilerin kesintisiz bir biçimde kaliteli eğitim almasını sağladı. İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber sorumlu yayıncılık çizgisi ve güçlü teknolojik altyapısıyla COVID 19 Pandemisi ile ilgili bilgi kirliliğin önlenmesinde öncü roller üstlenirken, Sağlık Bakanlığı’nın COVID 19 ile mücadele kapsamındaki çalışmalarını 7/24 zaman diliminde vatandaşlarımıza en doğru şekilde aktardı. Türkiye Hastanesi ise, COVID 19 vakalarına yönelik öncü tedavileri başarıyla uygulayarak çok sayıda hastayı iyileştirdi.

Ülkemiz gibi Grubumuzda COVID 19 Pandemisi sürecini sağlıklı bir alt yapıya dayanan risk yönetim yaklaşımımız ve dijital dönüşüm yatırımlarımız sayesinde başarılı bir şekilde atlatacağı inancındayız.

Güçlü yönetim yaklaşımımızla “başarmaya” devam edeceğiz…
İhlas Holding olarak küresel ölçekte artış gösteren ekonomik risklere karşı tecrübeli ve tedbirliyiz. Ülkemizin beşeri ve maddi zenginliklerinin yanı sıra Grubumuzun genlerinde olan güçlü yönetim yaklaşımımıza olan güvenimizle geleceğe umutla bakıyoruz. 2019 faaliyet dönemindeki istikrarlı ve kararlı faaliyetlerimize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Başarılarımızın artarak sürmesi dileğiyle

Saygılarımla,

Ahmet Mücahid Ören
Yönetim Kurulu Başkanı