TGRT Belgesel TV


TGRT Belgesel, tarih, medeniyet, kültür, sanat, tabiat ve manevi değerleri ele alan eğitici, dinlendirici ve bilgilendirici belgeseller sunmaktadır.

TGRT Belgesel, 22 Nisan 2010 tarihinden itibaren diğer belgesel kanallarından farklı bir yol izleyerek, uydudan herhangi bir abonelik sistemine ihtiyaç olmadan, ücretsiz 24 saat yayın akışı sağladı.

2015 yılından itibaren yayınlar, TÜRKSAT 4A uydusunun yanı sıra D-Smart dijital platformunun üzerinden de ulaştırılmaya başlandı. TGRT Belgesel yayın kalitesini artırabilmek amacıyla, teknik ekipmanlarını yenileme ve kadrosunu güçlendirme konusunda 2021 yılında başladığı yatırımlarına 2023 yılında da devam edecektir.

TGRT BELGESEL TV TARİHE NOT DÜŞÜYOR
Kültür, medeniyet, tarihi ve manevi değerlere dikkat çekmeyi, bunlara sahip çıkılmasını amaçlayan TGRT Belgesel TV, bu temel yayın prensibi doğrultusunda belgeseller hazırlayıp sunmaktadır. Dini ve milli değerleri, yurt içindeki kültür ve tabiat varlıklarının tanıtılması amacıyla hazırlanan “Seyyah-ı Fakir, Velhasıl, Kıyıdan Köşeden Hikâyeler, Huzura Doğru, Prof. Dr. Orhan Karmış’la Tefsir, Yolumuzu Aydınlatanlar, Gönül Sultanları, Tarihimizde İz Bırakanlar, İsmail Yağcı ile Tarih Sohbetleri, Kültürümüz Medeniyetimiz” gibi programlar, izleyiciler tarafından büyük ilgi görmektedir.

TGRT Belgesel TV’nin temel yayın prensibi; hazırladığı ve sunduğu belgesellerle kültür, medeniyet, tarih ve manevi değerlere dikkat çekmeyi ve bunlara sahip çıkılmasına amaçlamaktır.

“Tarihin Belgeseli, Diyarlardan Gönüllere, Devr-i Âlem” adlı belgesel programlarıyla Türk ve Osmanlı medeniyetinin dünya üzerindeki izlerini araştıran ve ekranlara taşıyan Kanal, program yelpazesini genişletmek amacıyla yeni yatırımlarını sürdürmektedir.

Birçok belgesel kanalı, ağırlıklı olarak yerli olmayan belgeselleri ekrana taşıyarak yeni neslin yabancı kültür hegemonyası altına girmesine sebep oluyor. Bu nedenle TGRT Belgesel, 2023 yılında da, özellikle genç nesillerin kendi kültürlerini daha yakından tanımasına katkıda bulunmak amacıyla, yerli yapım belgesellere ağırlık verecektir. TGRT Belgesel TV’nin, engelli vatandaşların da yayınları takip edebilmesini sağlamak için başlattığı alt yazılı programları, 2023 yılında da artarak devam edecektir.

2017 yılının ilk çeyreğinde YouTube üzerinde oluşturulan kanal sayesinde, izleyiciler TGRT Belgesel’in arşivinde bulunan tüm belgesellere ulaşabilme imkanına sahiptir. 2023 Yılından itibaren web sayfası yenilenerek izleyicilerimizin web ortamından da daha hızlı ve kaliteli bir biçimde programlarımıza ulaşma imkanı olacaktır.