Hakkımızda


Yurt içi ve yurt dışında geniş bir etkinlik alanına sahip İhlas Grubu; inşaat ve gayrimenkul, medya, üretim, pazarlama ve ticaret, sağlık ve eğitim alanlarında faaliyet göstermekle birlikte, kültürel hizmetleriyle de değer üretmektedir.

Türkiye’nin en önemli gruplarından biri olan İhlas Grubu; 31 şirketi, 2.517 çalışanıyla ülke çapında geniş bir etkinliğe sahiptir. İhlas Grubu, ayrıca kültürel hizmetleriyle de ön plana çıkmaktadır. 1970 yılında Türkiye Gazetesi’nin kurulmasıyla temelleri atılan İhlas Grubu, 1978 yılında Gazetenin elden dağıtılmasıyla birlikte, pazarlama faaliyetlerine de başladı. 1981 yılında kendi matbaa tesislerini kuran Türkiye Gazetesi, kendi baskılarını gerçekleştirmenin yanı sıra farklı baskı işleri ile de yayın yelpazesini genişletti.

Gazete dağıtımının yanı sıra pek çok ürünü de portföyüne ekleyerek büyüyen İhlas Holding’in pazarlama organizasyonu, binlerce tüketiciye yüz yüze ürün tanıtımı yapan yaygın bir pazarlama ağına dönüştü.

İhlas Grubu, 1990 yılında İhlas Yuva Evleri projesi ile inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Kurumsal gelişimine devam eden Grup, 1990 yılında İhlas Ev Aletleri şirketi ile elektronik cihaz ve ev aletleri üretimine; 1991 yılında ise Türkiye Hastanesi adı altında sağlık hizmetleri sektörüne adımını attı.

MEDYA SEKTÖRÜNDE KÖKLÜ DENEYİM
1990’lı yıllarda tiraj rekorları kıran Türkiye Gazetesi, aynı dönemde İngiltere ve Amerika’da dağıtılmaya, ardından Almanya’da da basılmaya başlandı. Grup, habercilikte elde ettiği bu başarılı deneyimi farklı mecralarda değerlendirmek üzere 1994 yılında İhlas Haber Ajansı’nı, 1993 yılında TGRT FM radyosunu ve TGRT programlı televizyon kanalını kurdu.

İhlas Grubu, gelişim sürecini daha sağlam adımlarla yürütmek adına 1993 yılında, şirketlerini Holding çatısı altında birleştirdi. Yeni yatırım stratejileri doğrultusunda 1995 yılında Kuzuluk Kaplıca Evleri ile devre mülk inşaatına başlayan Grup, aynı dönemde internet sağlayıcılığı, finans, gıda, taşımacılık ve sigortacılık sektörlerinde de hizmet vermeye başladı. İhlas Grubu, toplumsal sorumluluk bilinciyle eğitim alanında 1996 yılından bu yana İhlas Kolejleri adı altında hizmet vermektedir.

İhlas Grubu, enerji sektöründeki liberalleşme sürecine eş zamanlı olarak, 1997-98 döneminde ihalelere katıldı; daha sonraki yıllarda metalik madenler, kömür ve endüstriyel ham maddeler gibi pek çok yeraltı kaynağını ekonomiye kazandırabilmek amacıyla lisanslar aldı.

54 yıllık kültürel mirasını birçok faaliyet alanıyla taçlandıran İhlas Grubu, yıllar içerisinde Türkiye’nin en önemli paydaşlarından biri haline geldi. İhlas Grubu, milletinden aldığı güç ile yoluna durmaksızın devam etmektedir.

2000’li yıllarda, Grup şirketleri arasında sinerji oluşturabilmek ve hizmet verdiği alanlarda uzmanlaşmaya gidebilmek amacıyla, Holding bünyesinde grup yapılanmalarına gidildi.

2003’te İhlas Yayın Holding kurularak; gazetecilik, haber ajansı, televizyonculuk ve radyo haberciliğinin yanı sıra dergi yayıncılığı, medya planlama ve dijital yayıncılık alanlarında da faaliyet gösterilmeye başlandı.

2004 yılında ise tematik kanal TGRT Haber TV kuruldu ve devamında da TGRT Belgesel kurularak bu yönde ilerleme kararı alındı.

İnşaat sektöründe geniş yelpazeli uzmanlık
2004 yılında, yayıncılıktaki gelişmelere eş zamanlı olarak Yalova ilinin Armutlu ilçesinde 362 bin m2’lik alan üzerine, Armutlu Devre Mülk Tatil Köyü inşa edildi

Grup, inşaat yatırımlarına Kristalşehir ve Bizim Evler projeleri ile devam etmektedir. Yalova Armutlu’da 450 adet apart ünite, bir adet kür merkezi, bir adet de idare binası inşaatı tamamlandı ve hizmete girdi.

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden İhlas Grubu, 2023 yılında teslim ettiği; Bizim Evler 9 ve 10 projelerinde oturum başladı. Bizim Evler 11 projesinde inşaat hızla devam etmekte olup, 2025 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanmaktadır. İnşaat grubu olarak bugüne kadar iş merkezleri, devre mülkler, televizyon stüdyoları, eğitim kompleksleri ve siteler de dâhil olmak üzere, projelendirilen 25.606 konut ve iş yerinin 23.791’i tamamlanmış, 1.815’i devam etmektedir.

Pazarlama alanlarında artış
İhlas Grubu, elektronik ev aletleri ile başladığı üretim faaliyetlerine süreç içerisinde gıda ile yemek üretimini de ekledi.

Sağlıktan eğitime sosyal sorumluluk yatırımları
İhlas Holding, sağlık ve eğitim alanındaki faaliyetlerinde sosyal bir misyon üstlenmiştir. Ülkemizin köklü sağlık kurumu Türkiye Hastanesi’nde; sağlık sorunlarına tıbbi çözümler kadar, moral yönünden de takviyeli çözümler sağlayabilen bir yaklaşımla, aile sıcaklığını ve ev konforunu hissettiren özel ve etik bir sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Anaokulundan lise düzeyine kadar her kademede eğitim veren İhlas Eğitim Kurumları’nda toplumsal değerleri özümsemiş, günümüz bilgi ve teknoloji çağının koşullarını dikkate alan, iş ve günlük yaşamda pratiğe dönüştürülebilen bir eğitim-öğretim sistemi esas alınmaktadır.