İhlas Haber Ajansı (İHA)


Türkiye’nin görüntülü haber servisi yapan ilk özel sektör şirketi olan İhlas Haber Ajansı (İHA), haberlere hızlı ulaşma, canlı yayın yapabilme, farklı ülkelerde teknik altyapı imkânları bulundurabilme yeteneklerine sahiptir. Operasyonel güç, hız ve aktivasyon açısından değerlendirildiğinde bölgesinin en güçlü ajanslarından biri olan İHA, Türkiye’de 26 bölge müdürlüğü ve yurt içi büroları ile 81 ilde hizmet veriyor.

İHA, yurt içinde ve dışında, çalışan kadrolu ve telifli 850’yi aşkın personeli, 460 kamerası ve 320 dijital fotoğraf makinesiyle görüntülü, yazılı ve fotoğraflı haber üretmektedir. Merkezine ulaşan ve işlenen haberlerden, günde ortalama 300 görüntü, 1.000 haber metni ve 3.000 fotoğraf, İHA abonesi olan radyo, televizyon, gazete, web sitesi ve kurumlara uydu ve internet üzerinden servis edilmektedir.

Dünya çapında ajans faaliyetlerinde bulunan İHA, haberlere hızlı ulaşma, canlı yayın yapabilme, farklı ülkelerde teknik altyapı imkânları bulundurabilme yeteneklerine sahiptir. İHA, operasyonel güç, hız ve aktivasyon açısından değerlendirildiğinde bölgesinin en güçlü ajanslarından biridir.

Kurulduğu yıldan itibaren teşkilatlanmaya ve teknolojik yatırımlarına hız kesmeden devam eden İHA, dünyada canlı yayın aracı ve 4.5 G canlı yayın cihazları bakımında etkili haber ajanslarındandır. İhlas Haber Ajansı, 100’den fazla drone kullanarak haberciliğe de yeni bir soluk getirdi.

İhlas Haber Ajansı, olayların kaynağına çok hızlı ulaşarak canlı yayın yapabilmekte, bunları uydu üzerinden tüm dünyaya servis edebilmektedir.

İHA, DÜNYANIN HER YERİNDE
Amerika’da gerçekleştirilen 11 Eylül saldırıları sonrası; Afganistan, Rusya, Gürcistan ve Ukrayna savaşı ile birlikte bir çok çatışma bölgesi, Dünya kupaları ve önemli zirvelerde haberciliğin yanı sıra teknik hizmet faaliyetlerinde bulundu. İHA, olayları ilk, doğru, objektif olarak kamuoyuna duyurma misyonunu başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.

Hizmet çeşitliliğini teknolojik altyapısının güçlenmesine paralel olarak artıran İHA, 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürü sebebiyle, faaliyet alanını İran, Irak, Afganistan, Kakistan, Rusya, Yunanistan, Kosova, İsrail, Filistin ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yoğunlaştırdı. Haber aktarımında çok hızlı hareket edebilen İHA, yurt içi haber akışındaki rakipsizliğinin yanında, özellikle bölge ülkelerine ait haberlerde önemli bir haber kaynağı olmaktadır. Irak’taki savaşta İHA, savaşın sürdüğü bütün bölgelerde, çok sayıda uydu uplink sistemi ve haber ekipleriyle büyük bir yayıncılık başarısı sergiledi. Savaşsonrası güvenlik, mezhep çatışmaları, yeni siyasi oluşumlar ortamında çalışmasını genişleten İHA, Irak bölgesinde haber ve yayıncılık hizmeti vermeye başladı ve o günden bugüne bu çalışmayı başarılı bir şekilde sürdürdü.

KURUMSAL HABERDE ÖNCÜ VE AKLA İLK GELEN AJANS
Sivil toplum örgütlerinin, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının etkinliklerini, özel prodüksiyon çalışmalarıyla görüntülü ve yazılı medyaya etkin bir şekilde ulaştıran İHA, Türkiye’de gelişen kurumsal haber konusuna yoğunlaştı.

Bu çerçevede kongre, festival ve sağlık turizmi şeklindeki etkinliklerin telekonferans yöntemiyle canlı yayınlanması konularında İHA, Türkiye’de öncü bir görev üstlendi ve akla ilk gelen ajans oldu. İç aksamı kendi teknik servisi tarafından üretilen canlı yayın araçlarını kullanan İHA, bu sistem ve araçlarla Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet sunuyor. Hizmet verdiği bölgeleri ve kalitesini artırma çabası içinde olan İHA, 2000’li yıllardan itibaren Washington’dan, daha sonra Londra, Berlin, Atina, Kabil ve Paris’ten vendörler aracılığıyla yayın ve teknik hizmet sağlamaya başladı.

İhlas Haber Ajansı; İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep’teki stüdyoları ile de tüm yurt içi ve yurt dışı müşterilerine hizmet veriyor. Çeşitli TV’lere ile teknik hizmet sağlayıcılığı verilmektedir. Ayrıca yurt içinde yabancı TV kanallarına stüdyo, ofis ve teknik hizmet verilmektedir.

Habercilik yaparken kişilik haklarına, özel yaşamın gizliliğine, kültürümüze, dinimize, toplumumuza, tarihimize saygı, doğruluk, güvenilirlik İHA’nın temel değerleridir.

İHA BORSA İSTANBUL’DA…
26-27 Ekim 2021 tarihlerinde talep toplama yoluyla halka arz edilen İhlas Haber Ajansı (İHA) hisselerine 10,6 kat talep geldi. İHA hisseleri, 3 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen gong töreniyle, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. 2022 yıl sonu itibarıyla İhlas Gazetecilik A.Ş.’nin İHA’daki iştirak oranı yüzde 16.40, İhlas Yayın Holding’in iştirak oranı yüzde 49.22, halka açıklık oranı ise yüzde 34.38’dir.