İhlas Gazetecilik (Türkiye Gazetesi)


İhlas Gazetecilik A.Ş., faaliyete başladığı günden bugüne, ülkemizin büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı en zor zamanlarda bile itidalli yayın politikasıyla, topluma itimat telkin eden bir moral kaynağı olmuştur.

KURULUŞUNDAN BU YANA SAHİBİ DEĞİŞMEYEN TEK GAZETE
Türkiye Gazetesi, yayın hayatına başladığı 22 Nisan 1970 tarihinden bugüne, sahibi ve yayın politikası değişmeden faaliyetlerini sürdüren tek basın organıdır. Basın etik ilkeleriyle temel hak ve özgürlüklere sıkı sıkı bağlı olan Gazete, son yıllarda yaptığı çalışmalarla kendini sürekli yenileyerek okuyucusunun ilgisini canlı tutmaktadır.

Türkiye Gazetesi, 2013 yılının başında “Yeni Gazetecilik” anlayışıyla içeriğinde ve yazar kadrosunda önemli değişiklikler yapmış; ebadını daraltıp mizanpajını yenileyerek daha rahat
okunabilen bir görünüme kavuşmuştur.

1970 yılında yayın hayatına başlayan Türkiye Gazetesi, zaman içinde kendisini yenileyerek yoluna devam etmektedir.

HABERCİLİKTE FARK OLUŞTURAN KADRO
Türkiye Gazetesi’nin kadrosunda; yazılarıyla büyük beğeni kazanan önemli yazarlar bulunuyor. İsmail Kapan, Yücel Koç, Rahim Er, Cem Küçük, Yusuf Alabarda, Prof. Dr. Mehmet Şahin, Fatih Selek (siyaset), Ahmet Şimşirgil, Ekrem Buğra Ekinci (tarih), Çağrı Erhan, Nebi Miş (dış politika), Meryem Aybike Sinan, Halime Gürbüz, Feridun Ağabey, Salih Uyan (toplum ve eğitim), İsa Karakaş, Necmettin Batırel (ekonomi), Öcal Uluç, Kemal Belgin, Sadık Söztutan, Ercan Yıldız, Hasan Sarıçiçek, Ömer Faruk Ünal (spor) yazılarıyla Türkiye Gazetesi okuyucularıyla buluşuyorlar. İrfan Özfatura, Osman Sağırlı gibi özel haber muhabirleri, haberleriyle gündeme damga vurmaya devam ediyor. Ali Çelik’in hazırladığı otomobil sayfalarıyla okuyucularına hayatın birçok alanından renkler sunan Türkiye Gazetesi’nde düzenli olarak TV-Magazin bölümü, her hafta kadın, aile ve alışveriş sayfaları yer almaktadır. Ayrıca teknoloji sayfası, medya kritiklerinin olduğu Medya Market bölümü, emlak sayfaları Gazete’nin önemli ayrıcalıklarındandır.

Gazete hafta sonları okurlarına özel ilaveler vermektedir. Gurme Adnan Şahin’in yemek, Ziyneti Kocabıyık’ın sağlık, Duygu Yılmaz’ın kadın dünyası, Tacihan Yongacı’nın dekorasyon, Murat Öztekin’in kültür, sanat, sinema, Sadık Söztutan’ın öyküleri ile dopdolu Cumartesi İlavesi, Pazar günleri ise 8 sayfalık bulmaca eki hediye edilmektedir.

Dünyanın sayılı ajansları arasına giren İHA’nın özel haber desteği de gazeteyi ayrıcalıklı kılıyor. Haber kanallarının dakika başı canlı yayın yaptığı, internet haberciliğinin gazete tirajlarını tehdit ettiği bir dönemde, Türkiye Gazetesi, kurduğu özel haber servisi ile gündem belirleyen haberlere imza atmaktadır.

Güçlü kadrosuyla faaliyetlerini sürdüren gazetenin muhabir ve yazarları, 2022 yılında da çeşitli meslek kuruluşları ve sektör temsilcileri tarafından başarı ödüllerine layık görülmüştür. Türkiye Gazetesi, 1981 yılından beri istikrarlı yayınını sürdüren ve Türkiye’nin önemli devlet, siyaset, sanat ve spor adamlarının yetişmesine katkı sağlayan Türkiye Çocuk Dergisi’ni her ay okuyucularına ücretsiz olarak vermeye devam etmektedir.

BAŞARININ NİŞANI
Gazete’nin istikrarlı ve sorumlu yayıncılık anlayışı, okuyucu nezdinde memnuniyet belirten geri dönüşlerle kendini göstermektedir. İhlas Holding, 15 Temmuz Darbe Kalkışması sırasında ve sonrasında gösterdiği demokrasi yanlısı tutumuyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet ricalinin özel teşekkürleriyle taltif edilmiştir.

Faaliyete başladığı günden bugüne medya grubumuz, ülkemizin büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı en zor zamanlarda bile itidalli yayın politikasıyla, topluma itimat telkin eden bir moral kaynağı olmuştur.

DİJİTALDE ÖNEMLİ İZLENİRLİK: www.turkiyegazetesi.com.tr
Türkiye Gazetesi’nin online yüzü olan turkiyegazetesi.com.tr, gazetenin dijital yayıncılığının yanı sıra Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek anlık olarak ziyaretçilerine taşımaktadır.

Böylelikle ziyaretçilerinin tüm gelişmeleri takip edebilecekleri haberlere açılan bir pencere halini almıştır. 2022 yılında günlük ortalama 420 bin ziyaretçi sayısı olan turkiyegazetesi.com.tr, ziyaretçi sayısını artırma odaklı çalışmalarına devam etmektedir.

Sosyal medyada oldukça aktif olan Türkiye Gazetesi’nin 2022 yılı sonunda Facebook takipçi sayısı 1 milyon 265 bine, Twitter takipçi sayısı ise 320 bine, Instagram takipçi sayısı ise 150 bine ulaşmıştır. Sosyal ağlarda hızla büyüyen Türkiye Gazetesi haber, yazar ve fotoğraflarının yanı sıra son dakika gelişmeleri ve günlük haber paylaşımlarıyla da sosyal medyada takipçilerine ulaşmaktadır. Türkiye Gazetesi sosyal medyada en kısa sürede 2 milyon Facebook kullanıcısına ve 500 bin Twitter ve 500 bin Instagram takipçisine ulaşmayı hedeflemektedir. YouTube kanalında ise 2022 yılında 530 bini aşkın abonesine 335 milyon video göstermiş ve 36 milyon video izlenme sayısı yakalamıştır.

Türkiye Gazetesi 2022 yılında site tasarımını tamamen yenileyerek kullanıcı dostu bir yüze kavuşmuştur. Ayrıca dijital abonelik sistemini hayata geçirerek abonelerine çeşitli ayrıcalıklar sunmuştur.

2022 yılında ayrıca, Türkiye Gazetesi’nin iOS ve Android uygulamalarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmış olup; Gazete, mobil uygulama pazarında da büyümeye devam etmektedir.

ONLINE REKLAMLAR VE PROMOSYONLARLA OKUYUCU SAYISINDA ARTIŞ
İstikrarlı bir reklam gelir akışına sahip olan Türkiye Gazetesi, internet reklam gelirlerini daha fazla artırmak için İhlas Yayın Holding A.Ş. ‘nin iştiraklerinden Dijital Varlıklar Görsel Medya ve İnternet Hiz. Ltd. Şti. ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Sistemli olarak yeni abonelerin kaydedilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülmekte; buradan elde edilen olumlu dönüşler tiraja olumlu bir şekilde yansımaktadır.

Türkiye’deki en yaygın iki baskı ağından biri Türkiye’de kendi matbaa altyapısına sahip birkaç basın kuruluşundan biri olan İhlas Gazetecilik A.Ş., sadece İstanbul tesisi aracılığıyla saatte 55 bin adet gazete basma kapasitesine sahiptir. Ankara, İzmir, Adana, Trabzon ve Antalya’da bulunan baskı tesisleri dâhil, toplam 521 çalışanıyla faaliyet göstermekte olan İhlas Gazetecilik A.Ş., yerel haberler içeren sayfalar üreterek her bölgeye kendi gündemine ilişkin haberler sunmaktadır. İhlas Grubu’na sunduğu baskı hizmetlerinin yanı sıra başka kurumlara yönelik verdiği hizmetlerle de Türkiye’nin önemli baskı merkezlerinden biri haline gelen İhlas Gazetecilik A.Ş., ulusal ve yerel birçok
gazetenin baskısını gerçekleştirmektedir. 1981 yılından bu yana gazete, dergi, tanıtım malzemeleri, kitap ve daha pek çok ürün için baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası hizmetler sunan İhlas Gazetecilik A.Ş.’nin İstanbul baskı tesisleri, geniş bir alan üzerinde bulunmaktadır. Sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada da birçok ülkeye hizmet vermekte olan İhlas Gazetecilik A.Ş., Türkiye’deki en yaygın baskı ağına sahip iki gruptan biridir.

ELDEN DAĞITIM MODELİNİN TÜRKİYE’DEKİ İLK UYGULAYICISI
Türkiye Gazetesi, mevcut günlük gazete satışının %90’ını elden dağıtım modeli ile abonelerine ulaştırmaktadır. ABD ve Japonya başta olmak üzere dünyada çok yaygın olarak uygulanan elden dağıtım sistemi, okuyucu ile sıcak ve kalıcı bir iletişim kurulmasını sağlamakta ve satışa istikrar getirmektedir.

55 BİN SAATTE GAZETE BASMA KAPASİTESİ
2010’dan bu yana BİST’te 14 Haziran 2010 tarihinden bu yana İhlas Gazetecilik A.Ş. payları, IHGZT işlem kodu ile BİST’te işlem görmektedir. 2022 yıl sonu itibarıyla İhlas Yayın Holding A.Ş.’nin, İhlas Gazetecilik A.Ş.’deki iştirak oranı %30,91, İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret A.Ş. ‘nin iştirak oranı %9,92 ve İhlas Holding A.Ş.’nin iştirak oranı %6,92 olup; İhlas Gazetecilik A.Ş.’nin İhlas Haber Ajansı A.Ş.’ye iştirak oranı ise %16,41’dir.