İhlas Ev Aletleri


Aura Cleanmax/Aura Roboclean Temizlik Robotu, Alman “ZPmed® Önleyici Tıp Merkezi” tarafından, kullanımı sağlığa yararlı ve hastalıkların oluşmasını önleyen bir cihaz olarak kabul edilerek, temizlik sistemleri kategorisinde “Sağlık Ürünü” sertifikasını aldı.

İhlas Ev Aletleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IHEVA), kuruluşundan bugüne insan sağlığı ve temel ihtiyaçlarını esas alan, ev hayatını kolaylaştıran pek çok küçük ev aleti üreterek, bu ürünleri yaygın ve etkili bir biçimde tüketici ile buluşturuyor.

Güçlü teknik kadrosuyla Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde, 14.300 m2 kapalı alana sahip tesiste faaliyetlerini sürdüren İHEVA, temizlik robotu fabrikası, su arıtma fabrikası, şofben ve halı yıkama fabrikası, plastik enjeksiyon üretim tesisleri, filtre üretim ve karbon dolum tesislerinde üretim yapıyor.

Ürün yelpazesinde; temizlik robotu, “reverse osmosis” su arıtma sistemleri, banyo şofbeni, halı yıkama makinesi, ıslak ve kuru süpürme makinesi ile çaymatik bulunan İhlas Ev Aletleri, ürünlerini; “Aura, Aura Cleanmax, Aura Roboclean, Aura Cebilon, Aura QVac, Aura Livac ve Aura Wdry, Aura Maxivac, Aura Thecnovac ve Aura Stillvac” markaları ile müşterilerinin beğenisine sunuyor.

MÜŞTERİ BEKLENTİLERİNE HIZLI ÇÖZÜM
IHEVA, pazarlama faaliyetlerini yurt içinde distribütör firma İhlas Pazarlama A.Ş.’nin yaygın bayi ağı ve satış kanallarıyla müşterilere ulaştırırken, yurt dışı faaliyetlerini çeşitli dağıtım kanalları aracılığıyla yürütüyor.

Müşterilere, ürün ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgilendirmeyi yüz yüze yapan pazarlama ekibi, müşterilerden aldığı anlık geri bildirimleri İHEVA’ya aktararak, talep ve beklentilerine hızlı çözüm üretip, müşteri memnuniyetini sağlıyor.

ULUSLARARASI STANDARTLAR
Üretmekte olduğu ürünlerin ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uyumu konusunda gerekli çalışmaları tamamlayan İHEVA, TSE, SGS, TÜV, NSF, UL, İntertek vb. belgeleriyle bu uyumu tescillendi. Ürünlerin sağlık, güvenlik, çevre ve tüketiciyi korumayı amaçlayan CE markalama çalışmalarına uzun süre önce başlayıp, üretimini bu standartlar doğrultusunda devam ettiren şirket, ayrıca Çin, Brezilya, Güney Kore ve Gulf (Körfez) ülkelerinde, ülkesel pazarlara girişte zorunlu bulunan CCC, INMETRO, KC, GMARK sertifikalarını da alarak ihracattaki büyüme hedefinin temellerini güçlendirdi.

Sektöründe hep ilkleri gerçekleştiren İhlas Ev Aletleri, Aura Cebilon Reverse Osmosis Su Arıtma Sistemi’nin kalitesini, uzun süreli, çok titiz çalışmalar sonucunda verilen NSF (National Sanitation Foundation) sertifikası yeniden güncellendi. Yine dünyanın en saygın ve bağımsız hijyen kuruluşlarından olan Amerikan ECARF Vakfı, Aura Temizlik Robotu’nun alerjenlere karşı etkili ürün olduğunu ispatlayan “ALLERGY FRIENDLY” sertifikasının süresini 2024 yılına kadar uzattı.

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ’NE TAM UYUM HEDEFİ
JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. İhlas Ev Aletleri’nin Kurumsal Yönetim uygulamaları, SPK düzenlemeleri kapsamındaki metodoloji çerçevesinde, 27.07.2022 tarihinde revize edilerek, yayımlanan basın bülteni ile kamuoyuna duyurdu. Raporda İHEVA’nın, ilkelere uyum seviyesini 10 tam puan üzerinden 8,55, görünümünü ise stabil olarak belirledi. İHEVA, Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notunun (7) eşik puanının üzerinde olması nedeniyle, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde kalmaya devam edecektir.

TASARIM ÖDÜLLERİ
Aura Cleanmax ve Aura Roboclean; 2013’te Reddot, 2015’te Good Design, 2016’da Iconic, IF Design A Design ile 2018’de German Design tasarım ödüllerini, 2016, 2017, 2018 yıllarında Kazakistan’da En İyi Ürün ödülünü elde etti. Aura Cebilon Unique Reverse Osmosis Su Arıtma Sistemi; 2014’te Design Turkey, 2015’te Good Design, 2016’da A Design Tasarım ödülü ve 2016, 2017 ve 2018 yıllarında
Kazakistan En İyi Ürün ödülünü, 2018’de de German Design tasarım ödüllerini aldı.

Aura Cebilon Plus Su Arıtma cihazı, A Design 2017 ve ICONIC AWARDS: INTERIOR INNOVATION 2017, Good Design Award 2017, German Design Award 2018 ödüllerine hak kazandı.

ÜRETİM, PAZARLAMA VE TİCARET
Aura Cleanmax/Aura Roboclean Temizlik Robotu, Alman “ZPmed® Önleyici Tıp Merkezi” tarafından, kullanımı sağlığa yararlı ve hastalıkların oluşmasını önleyen bir cihaz olarak kabul edilerek, temizlik sistemleri kategorisinde “Sağlık Ürünü” sertifikasını aldı.

Toz torbasız ve su filtreli temizlik sistemi ile üstün temizlik sağlayan Aura Cleanmax / Aura Roboclean Temizlik Robotu, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Amerikan Alerji Araştırma Enstitüsü (ECARF) tarafından “ALLERGY FRIENDLY” sertifikasının sahibi oldu.

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ YAKLAŞIMI
İhlas Ev Aletleri, 2005 yılından beri uygulamalı olarak bünyesinde oluşturduğu TQM (Total Quality Management) sistemini, bütün şirket fonksiyonlarını içerecek şekilde yaygınlaştırdı ve 2012’de, uluslararası sertifikasyon kuruluşu tarafından ISO 9001:2008 kapsamında belgelendirildi.

Standardın güncellemesi ile şirket, 2018 yılında, uluslararası sertifikasyon kuruluşu TUV Rheinland Cert GmbH tarafından ISO 9001:2015 kapsamında şartların sağlandığı onaylanarak, sertifikalandırıldı. Aura Roboclean, 2019 ve 2020 yıllarında ülkesel pazarlara girişte zorunlu olan Çin için CCC, Brezilya için INMETRO ve Güney Kore için KC kalite belgelerini alarak bu pazarlarda büyüme hedefinin temellerini attı.

2022 yılında yurt dışı satışların yüzde 74’ü Türki Cumhuriyetler, yüzde 9’u Avrupa, yüzde 7’si Amerika, yüzde 5’i Orta Doğu, yüzde 2’si Uzak Doğu ve yüzde 3’ü ise Afrika ülkelerine gerçekleşti. İhlas Ev Aletleri, 2023 yılında da temizlik robotu ve diğer ürünler için mevcut pazarlarını güçlendirerek, bu pazarlara yenilerini eklemeyi hedefliyor.

Hisse senetleri 26.09.1996 tarihinden beri BİST’te IHEVA koduyla işlem gören İhlas Ev Aletleri’nin 2022 yılı faaliyet dönemi itibarıyla sermayesinin yüzde 73,60’ı halka açıktır. IHEVA hisse senetleri 01.10.2007 tarihinden itibaren BİST TÜM 100 Endeksi’nde işlem görüyor. Şirket, 29.12.2010 tarihinden itibaren de BİST Kurumsal Yönetim Endeksi kapsamına dâhil edildi.