İhlas Ev Aletleri


Kuruluşundan bugüne faaliyetlerini insan sağlığı ve temel ihtiyaçlarını esas alarak yürütmekte olan İhlas Ev Aletleri, 2017 İnovaLig’de “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisinde 971 şirket arasında 21’inci olmuştur.

İhlas Ev Aletleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IHEVA), kuruluşundan bugüne insan sağlığı ve temel ihtiyaçlarını esas alan, ev hayatını kolaylaştıran pek çok küçük ev aleti üreterek yaygın ve etkili bir biçimde tüketici ile buluşturmuştur.

Güçlü teknik kadrosu ile Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde 12.900 m2 kapalı alana sahip bir tesiste faaliyetlerini sürdüren Şirket, Temizlik Robotu Fabrikası, Su Arıtma Fabrikası, Şofben ve Halı Yıkama Fabrikası, Plastik Enjeksiyon Üretim Tesisleri ve Karbon Dolum Tesisleri aracılığıyla üretim yapmaktadır.

İhlas markasıyla özdeşleşmiş ürün yelpazesi
Ürün yelpazesinde; temizlik robotu, “reverse osmosis” su arıtma sistemleri, banyo şofbeni, halı yıkama makinesi, ıslak ve kuru süpürme makinesi, quartz sobalar ile çaymatik bulunan İhlas Ev Aletleri, ürünlerini; Aura, Aura Cleanmax, Aura Roboclean, Aura Cebilon, Aura QVac, Aura Livac, Aura Wdry markaları ile müşterilerinin beğenisine sunmaktadır. IHEVA, pazarlama faaliyetlerini, distribütör firma İhlas Pazarlama A.Ş.’nin yaygın bayi ağı ve satış kanallarıyla yurt içinde müşterilere ulaştırırken, yurt dışı faaliyetlerini de çeşitli dağıtım kanalları aracılığıyla yürütmektedir.

Birebir pazarlamayla müşteri beklentilerine hızlı çözüm
İhlas Ev Aletleri, pazarlama ekibinin müşterileri ürün ve hizmetlerle ilgili detaylı olarak bilgilendirmesi ve talep edilen özellikleri ve fonksiyonları da doğrudan İhlas Ev Aletleri’ne aktarması sonucu müşteri beklentilerine anında çözüm üreterek müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

Uluslararası standartlar
İhlas Ev Aletleri, milyonlarca evde kullanılan Aura markalı banyo şofbenleri ile pazarda güçlü bir konumda, ise elektrikli ani ısıtıcı sektöründe pazar lideridir.

Sektöründe hep ilkleri gerçekleştiren İhlas Ev Aletleri, Aura Cebilon Reverse Osmosis Su Arıtma Sistemi’nin kalitesini, uzun süreli çok titiz çalışmalar neticesinde NSF (NATIONAL SANITATION FOUNDATION) sertifikası ile tescillemiştir. 55 yıl önce kurulan, ev ve endüstriyel ürün için standartlar belirleyen, bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir test ve sertifikasyon kuruluşu olan NSF, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından içme suyu güvenliği ve arıtımı için bir iş birliği merkezi olarak tanımlanmıştır. Şirket, su arıtma alanındaki yetkinliğini ve güvenilirliğini pekiştirmek üzere Amerika merkezli Water Quality Association kuruluşuna üye olmuştur. Water Quality; ürün testleri, eğitim ve bilgi kaynağı sağlama konularında uluslararası bir otorite konumundadır.

İhlas Ev Aletleri, 2017 yılında, Ar-Ge harcamalarıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi “TİM-1.000 Türkiye’nin En Büyük İlk 1.000 İhracatçı Firması” araştırması kapsamında, Ar-Ge harcamaları en yüksek 250 şirket arasında 222’nci sırada yer almıştır.

57 ülkeye yönelik satış-pazarlama faaliyeti
İhlas Ev Aletleri ürünleri; Türki Cumhuriyetler ağırlıklı olmak üzere, Avrupa, Amerika, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinde pazarlama faaliyetleri yapmaktadır. 2017 yılında yurt dışı satışların %45’i Türk Cumhuriyetler, %31’i Avrupa, %12’si Orta Doğu, %5’i Uzak Doğu, %7’si ise Amerika ve Afrika ülkelerine gerçekleşmiştir.

İhlas Ev Aletleri, 2017 yılında da uluslararası prestijli fuarlara ve potansiyel olarak belirlenen ülkelerde düzenlenen genel ticaret fuarlarına katılmaya devam etmiştir. Dünyanın 57’ye yakın ülkesinde tüketicilerine ulaşan Aura Roboclean Temizlik Robotu distribütörleri, Mayıs 2017’de Bakü’de bir araya gelmiştir.

%77,97 halka açıklık oranı
Hisse senetleri 26.09.1996 tarihinden beri BİST’te IHEVA koduyla işlem gören İhlas Ev Aletleri’nin 2017 yılı faaliyet dönemi itibarıyla sermayesinin %77,97’si halka açıktır. IHEVA hisse senetleri 01.10.2007 tarihinden itibaren BIST TÜM 100 Endeksi’nde işlem görmektedir. Şirket, 29.12.2010 tarihinden itibaren de BIST Kurumsal Yönetim Endeksi kapsamına dâhil edilmiştir.