TGRT FM


TGRT Haber TV A.Ş. tüzel kişiliğinin altında faaliyet gösteren TGRT FM, 4 Ekim 1993’te kuruldu. Türkiye’nin ilk ulusal radyolarından olan TGRT FM, Türkiye genelinde bulunan 123 vericisiyle radyolardan, Türksat 4A uydusunun kapsadığı her yerde dijital uydu alıcısından ve dört farklı formatta dünyanın her yerinde, internetten dinlenebilmektedir.

2020 sonu itibarıyla önce İstanbul, daha sonra Çanakkale olmak üzere yayınlar KULE A.Ş. tarafından ortak verici istasyonu üzerinden dinleyicilere ulaştırılmaya başlandı. Yeni uygulanan kule sistemleri ile hem teknik olarak daha kaliteli hizmet sunuldu hem de çevre kirliliği ortadan kaldırıldı. Bu verici dönüşüm sistemleri 2021 ve daha sonraki yıllar içinde tüm Türkiye’yi
kapsayacak şekilde devam edecek; böylece kaliteli ve temiz yayın hizmeti sunulacaktır.

1993’TEN BU YANA ARALIKSIZ YAYIN
Kurulduğu 1993 yılından bu yana programlı yayıncılık yapan TGRT FM, radyonun müzik kutusu olmaktan çok daha önemli bir iletişim aracı olduğunu ispat ederek ilk günkü heyecanını mikrofona yansıtmaya devam ediyor.

TGRT FM, kuşak programlar, gündemin nabzını tutan haber programları, sağlık ve kadın programları, günlük gazete ve makale özetleri, arkası yarınlar, spor ve dinleyiciyle diyalog
programları ile dinleyicisini aynı frekansta tutmayı başardı.

TGRT Haber ile iş birliği içinde gerçekleştirilen ortak haber yayınları sayesinde habercilikte güçlü bir konuma gelen radyo, dinleyici sayısında da ciddi bir artış sağladı ve dinleyiciler haberi TGRT FM’den takip etme ayrıcalığını yakalamış oldu.

Bir TGRT FM klasiği olan Arkası Yarın ve Radyo Tiyatroları ise 1993 yılından bu yana aralıksız yayına devam ediyor.

YOUTUBE’DA YAYINA ÇIKAN İLK RADYO
2015 yılında, TGRT FM’de yayımlanmakta olan programların YouTube kanalı üzerinden canlı olarak dinlenebilmesi için anlaşma yapıldı ve programlara https://www.youtube.com/tgrtfm adresi üzerinden kolay erişim sağlandı.

YouTube’da yayına çıkan ilk radyo olan TGRT FM, bu uygulamasıyla, yayına başladığı günden itibaren beklenenin çok üzerinde bir dinleyici akışı sağladı.

GELİŞMİŞ TEKNOLOJİK ALTYAPI
Teknolojik cihazlarla donatılmış yayın, kayıt, montaj stüdyo ekipmanları ve IP tabanlı ses mikserleri ile yenilenen TGRT FM, tamamen dijital bir altyapıya sahiptir.

Radyonun, ülke genelindeki tüm vericileri yeni teknoloji ve uzaktan kumanda edilebilen sistemlere sahip vericilerle değiştirilmeye başlandı, ayrıca pek çok yerde güç artırımı yapılarak, dinlenebilme alanları neredeyse yüzde 100 artırıldı.

Teknik olarak vericilerin yenilenmesi ve kaliteli yayın hizmeti verilmesi sonucu güç artımı ile birlikte radyonun daha geniş alanda dinlenebilmesi, dinleyici sayısının ve oranının artmasını sağladı. 2020 yılı için geliştirilen cep telefonu ve IPAD uygulamaları ile TGRT FM yayınlarına çok kolay ulaşılmakta ve her marka telefondan, net ve yüksek kapasiteli, kesintisiz dinlenebilmektedir. 2021 yılında başlanan teknik yatırımlar, 2023 yılında da devam edecektir.