İstanbul Gaziosmanpaşa (GOP) Kentsel Dönüşüm Projesi


İhlas Holding, İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Türkiye’nin en büyük projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İhlas Holding A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren İhlas Yapı Turizm Sağlık Ticaret A.Ş.; ömrünü doldurmuş, niteliksiz veya işlevsiz kalmış alanlarda “Kentsel Dönüşüm” gerçekleştirmek üzere, Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne bağlı Gaziosmanpaşa İnşaat Yatırım Taahhüt Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (GOPAŞ) ile 22 Temmuz 2013 tarihinde bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme kapsamında Gaziosmanpaşa’ya bağlı Yenimahalle ve Karayolları Mahallesi’ni içine alan yaklaşık 1.000.000 m2 ‘lik bir bölgede çalışmalara başladı.

Şehir Merkezine Alternatif Yaşam Alanı
Gaziosmanpaşa Projesi (GOP) caddeleri, sokakları, sosyal ve kültürel alanlarıyla Maslak, Nişantaşı ve Büyükdere gibi şehrin merkezi noktalarının alternatifi olmaya hazırlanıyor. Master planları Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından İngiltere’de yaptırılmakta olan söz konusu alanda, yaklaşık 30.000 konut ve beraberinde ticari alanlar ile alışveriş merkezlerinin inşa edilmesi hedefleniyor.

Sokak Yaşamında Sürekli Canlılık
Huzurlu bir yaşam ortamının sağlanması için metro, tramvay ve otobüs hatlarının geliştirilmesi, motorlu araç trafiğinin azaltılması, kent içinde hareketliliğin ve erişebilirliğin artırılması amaçlanıyor.

Oluşturulacak farklı sosyal alanlarla yaşam kültüründe çeşitliliğin sağlanması ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla bina ile doğal ortamların dengeli kullanılması da projenin önemli önceliklerinden.

Kent Dokusunun İçinde Tarih de Yaşayacak
Projede tarihi değerlerin korunması da büyük önem taşıyor. Gaziosmanpaşa’dan geçmekte olan Kırkçeşme su galerileri, yaklaşık 40 km süren yapılarıyla dünya su medeniyet tarihi içerisinde önemli bir yere sahip. Belgrat ormanları içerisinde bulunan tarihi dört adet bentte (Ayvat Bendi, Büyük Bent, Kömürcü Bendi ve Kizarlı Bent) toplanan suyu, birçok sanatsal yapı üzerinden geçirerek Küçükköy’e kadar ulaştırıyor. Gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmasında, bu tarihi doku olduğu gibi muhafaza edilecek.

Projenin, 3 ayrı etapta, 9 yıla kadar tamamlanması planlanıyor.