Türkiye Gazetesi yenilendi

Yaklaşık bir yıllık zorlu hazırlık sürecinin ardından yeniden doğan Türkiye Gazetesi, yeni yüzüyle nihayet okuyucusu ile buluştu. Yazılı medyanın en köklü gazetelerinden biri olan Türkiye’nin yeni yüzü İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen yemekli toplantı ile tanıtıldı. Murat Başoğlu’nun sunduğu tanıtım toplantısına siyaset, iş ve medya dünyasından çok sayıda seçkin konuk katıldı. İhlas Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören ve İhlas Gazetecilik A.Ş. Genel Müdürü ve Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda gazetenin yeni yüzü için hazırlanan reklam filmi de ilk defa gösterildi. “Yeni Türkiye’nin Yeni Türkiye’si” sloganıyla okuyucusuyla yeniden buluşan Türkiye Gazetesi, dinamik yapısıyla göz doldurdu.

ÖREN: YAYIN İLKELERİMİZLE YAŞIYORUZ
Yenilenen Türkiye’yi konuklara anlatan İhlas Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı A. Mücahid Ören, Türkiye’nin büyük bir değişimden geçtiğini belirtti. Bu önemli günde kendilerini yalnız bırakmadığı için konuklara teşekkür eden Ören şöyle konuştu: “Merhum kurucu başkanımız Dr. Enver Ören Bey, 43 yıl önce kurduğu gazetemize ülkemizin adını verirken, 43 yıldan bu yana ona layık olmaya çalıştık. Gazete okuma alışkanlıkları ne olursa olsun, gazete okuma mecraları nasıl değişirse değişsin gazeteler yayın ilkeleriyle yaşarlar. Kurulduğu günden beri sahibi ve ilkeleri hiç değişmemiş bir gazetedir Türkiye. Bu değişimi bütün çalışma arkadaşlarımızla yaşıyoruz. Enver Ören’in bize bıraktığı emaneti daha ileriye götürme hedefi ve idealimiz tamdır. Kendisini rahmetle ve minnetle anıyorum ve hasretimizin büyüklüğünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye büyük bir değişimden geçiyor, bu değişime biz de kayıtsız kalamazdık. Türkiye Gazetesi olarak bu baş döndürücü değişime ayak uydurduk. Türkiye’nin gelişimine, değişimine, değişen demokrasiye ayak uydurmalıydık. Mizanpajı, haberleri, kadrosuyla yeni Türkiye’yi inşa ettik. Ekip çalışması olmasa 43 yıldır bu gazete bu noktaya gelemezdi. Yazı işlerinden matbaaya kadar tüm ekip arkadaşlarıma ve bizim heyecanımıza ortak olduğunuz için siz misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

ALBAYRAK: FARKLILIKLAR BİR ARADA 
Genel Yayın Yönetmenimiz Nuh Albayrak ise Türkiye Gazetesi’nin 12 Eylül darbesine doğru adım adım yaklaşıldığı yıllarda yayın hayatına başladığını hatırlatarak, “Sokakların büyük bir karmaşayla kaosa sürüklendiği zamanlarda, Enver Ören Ağabeyimiz öğretmenlik görevinden istifa ederek, toplumdaki ayrılıkları, çatışmaları bertaraf etmek için yayıncılık hayatına atılıyor, hoşgörüyü ve birlikteliği yaymaya başlıyor. 22 Nisan 1970 yılındaki ilk nüshamızda demokrasi başlıklı bir yazımız var. Bu yazıda demokrasiyle ilgili çok önemli vurgular var. Ve gazetemiz demokrasi konusundaki tavizsiz tutumunu hiçbir zaman bırakmadı. Dijital tehdidin kağıtla yayıncılığı tehdit ettiği bir dönemde, gazetemizde sürekli yenilikler yapmaya çalıştık. Aynı görüşleri paylaşmadığımız bazı yazarları da gazetemize kattık. Farklı düşünebiliriz ama birlik ve beraberlik içinde yaşayabileceğimizi gazetemiz vasıtasıyla Türkiye’ye mesaj olarak vereceğiz” dedi.

BAĞIŞ: ROTANIZ HEP DEMOKRASİ OLDU
Toplantıda konuşan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ise şunları dile getirdi: “Bu anlamlı geceye Başbakanımızın selamını getirmekten büyük onur duyuyorum. Bugün Bakanlar Kurulumuz vardı. Sayın Başbakanımız bu etkinliğe katılabilmem için Bakanlar Kurulu’ndan ayrılma talimatını verdi. Türkiye Gazetesi demokrasiyle ilgili rotasından şaşmadı. Rahmetli Enver Ören’in başlattığı bu dâvâ ve kıvılcım Türkiye’nin her yerini saran, dünyada birçok mazlumun sahip çıktığı bir dâvâ hikayesine dönüşüyor. Türkiye Gazetesinin gelenekle yeniliği buluşturma hikayesi hep vardı. Şimdi bunu yine gerçekleştiriyor. Türkiye’nin tiraj rekoru halen Türkiye Gazetesi’nin elinde. Gazetenin bundan sonra da demokratik duruşunu aynen sürdüreceğini biliyoruz.”
Yeni Türkiye’nin tanıtıldığı toplantıda çok merak edilen reklam filmimiz de ilk defa gösterildi. Çok beğenilen film büyük alkış aldı. Gösterimin ardından küçük çocuklar “Yazıyor, yazıyor” diye bağırarak Türkiye Gazetesi’ndeki değişikliklerin anlatıldığı 24 sayfalık tanıtım sayısını konuklara dağıttı.