Türkiye Gazetesi 44 Yaşında

‘ENVER AĞABEY’SİZ İLK YAŞ GÜNÜMÜZ
İDEALLERİNLE YÜRÜYORUZ

Gazetemiz; bugün, 43 yılı geride bırakıp 44. yıla adım attı. 22 Nisan 1970’de “Hakikat” ismiyle 8 sayfalık bir gazete olarak medya sektörüne dahil olan Türkiye, ismi gibi ‘hakikati’ okuyucusuna aktardı. 70’li yıllarda Bâbıali’nin sokaklarında Enver Ören ve birkaç arkadaşının yönetiminde, her geçen gün serpilip büyüyen gazete, “Türkiye” ismiyle yayın hayatına devam etti ve Türk basınında dev bir çınar hâline geldi. Bugün 73 bin metrekarelik modern binasında hizmet veren Türkiye Gazetesi, yarım asra yaklaşan yayın hayatı boyunca Babıali’nin usta isimleriyle Türk medyasının sağduyulu sesi oldu.

BİR TÜRKİYE KLASİĞİ
Günlük siyasi gazete olarak yayın hayatında istikrarlı adımlarla ilerleyen Türkiye Gazetesi, geride bıraktığı yıllarda prensiplerinden asla taviz vermedi. Daima doğrunun ve haklının yanında durarak, yalana, iftiraya, sansasyona yer vermeden; kaosu değil, istikrarı gözeterek, milletine “huzur veren gazete” oldu.

Kendisini sürekli geliştiren ailenizin gazetesi, her kesime hitap eden özel içerikli sayfalarıyla da Türk basınına farklı bir soluk getirdi. Ülkemizin ismini taşımakla gurur duyan ve bu haklı gururunu yayın politikasına yansıtan Türkiye Gazetesi, 43 yıldır yönetim ve ilkeli yayıncılığıyla takdir topladı.
Milli Egemenliğimizin sembolü 23 Nisan’ın bir gün öncesine denk getirilen kuruluş günümüz elbette tesadüf değildi. İlk nüshasında “Kaynağımız, dayanağımız Hakk’a bağlılık ve hakikâte hizmettir. Görevimizin başında önce milli hakimiyeti ve demokrasiyi korumak gelmektedir” satırlarıyla prensiplerini belirleyen, zaman zaman tiraj kaybetme pahasına da olsa bunlardan asla taviz vermeyen gazeteniz Türkiye, seviyeli ve dengeli haberciliğiyle rahatlıkla eve götürülebilecek bir aile gazetesi olarak gönüllerde taht kurdu. Gücünü okuyucularından alan Türkiye; Türk halkının hisleri, milli ve mânevi değerlerine bağlılığıyla, her gün milyonlarca insana güven, moral ve huzur vermeye devam etti. Bir ‘Türkiye Klasiği’ hâline gelen, kültür hizmetleriyle birçok evin ve iş yerinin kütüphanesine hazineler hediye eden Türkiye Gazetesi, Türk milletinin milli ve manevi değerlerini muhafaza konusunda büyük katkılarda bulundu. Gündemi izleyen ve belirleyen Türkiye, “Bizim için haber, yaşananlardır” anlayışının bir gereği olarak, hep Türkiye ve Türk milleti için çalıştı. “İlkemiz, devletimize ve milletimize hizmettir” prensibiyle kurulan gazetemiz, bugüne kadar bu ilkelerinden de asla taviz vermeyerek, okuyucusunun güvenini kazandı. İhlaslı olmak ve halk yararına işler yapmak hedefleriyle her zaman Türk milletinin takdirini ve desteğini yanında hissetti. Objektif ve doğru habercilik anlayışına sahip, basın ahlak ve ilkelerine tavizsizce uyan Türkiye Gazetesi; evrensel ve çağdaş değerlere bağlı yayıncılık çizgisinden de hiçbir zaman sapmadı.

‘İLK’LERİN GAZETESİ
Gazeteniz Türkiye, günlük siyasi yayınlar arasında birçok rekora da imza attı. 1990 yılında 1 milyon 361 bin 553 adetlik net satışı ile Türk basınında milyonun üzerinde satan ilk gazete oldu. İlk elden dağıtım ile vizyonunu gösteren merhum kurucumuz Enver Ağabey, bu ülkede kalemi şantaj aracı olarak kullanmadan, hamasete başvurmadan, siyasete bulaşmadan, sırf tiraj uğruna değerlerinden ödün vermeden, hükümetlerin her yaptığına yanlış demeden de gazetecilik yapılabileceğini öğretti. Enver Ağabey, geçirdiği beyin kanaması sonucu tam iki ay önce, 22 Şubat 2013’te, 74 yaşında Türk milletine ve sevenlerine veda etti.

***
“Hayatımın Anlamı” dediği gazetemizle Türk basınında büyük bir misyon üstlenen Enver Ağabey, en büyük mirası olarak da uğruna hayatını feda ettiği Türkiye Gazetesini bıraktı arkasında… Gazetemiz, ilk defa bir yıldönümünü Enver Ağabey’siz kutlamanın burukluğunu yaşarken, Ahmet Mücahid Ören’in liderliğinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Mekanın cennet olsun, ebedi istirahatgahında “huzur”lu ol Enver Ağabey.

TÜRKİYE GAZETESİ’NİN TARİHİ İLKLERLE DOLU
BASINDA TİRAJ REKORU

> Türkiye Gazetesi, Enver Ören tarafından 22 Nisan 1970’de “Hakikat” ismi ile kuruldu.
> 30 Nisan 1972’de “Hakikat”ismi “Türkiye” olarak değiştirildi.
> 1978 yılında Enver Ören’in Japonya’da katıldığı FIEJ Kongresi’nde Asahi Shimbun’le tanışmasının ardından elden dağıtım sistemine geçildi.
> 1980’de gazete dağıtım teşkilatını kullanarak pazarlama faaliyetlerine başladı.
> 1981 yılında kendi baskı tesislerini kurarak ofset sistemine geçti.
> 1 Ekim 1982’de Türkiye Gazetesi Çocuk Dergisi yayın hayatına girdi.
> 1 Mayıs 1982’de İngilizce Made in Turkey ilavesi yayına başladı.
> 1983 yılında baskı makinelerini kendisi üretmeye başladı. Bu ofset makineleri Ankara, Adana, Erzurum ve Samsun’da kuruldu.
> 1985 yılında Türkiye Gazetesi sekiz sayfadan 12 sayfaya çıkarıldı, tirajı 119 bine ulaştı.
> 1986 yılında tirajımız 300 bini buldu.
> 1989’da Türkiye Gazetesi’nin sayfa sayısı 12’den 16’ya çıktı.
> 3 Şubat 1987’den itibaren Avrupa’da (Frankfurt) baskıya başladı.
> 17 Mart 1987’de Türk Basın Birliği tarafından “Yılın Gazetesi” seçildi.
> 24 Ekim 1987’de İstanbul Sanayi Odası’nın araştırmasında Türkiye Gazetesi’nin büyük firmalar sıralamasında basın sektöründe ikinci durumda olduğu açıklandı.
> 29 Kasım 1990’da gazetecilik sektöründe Türkiye’de kırılması zor bir rekora imza atarak 1.361.553 net satışa ulaştı.
> 1991’de gazete bilgisayar ortamında hazırlanmaya ve diğer baskı merkezlerine online sistemle transfer edilmeye başlandı.
> 1998 yılında, Türkiye’nin en modern ve en büyük medya merkezlerinden birine, İhlas Medya Plaza’ya taşınıldı.
> 15 Ağustos 2000 tarihinde, İhlas Gazetecilik A.Ş. kuruldu ve bu tarihten itibaren Türkiye Gazetesi, İhlas Gazetecilik A.Ş. tarafından yayınlanmaya başlandı.
> Halka arz çalışmalarını tamamlamasının ardından 14 Haziran 2010 tarihinde İhlas Gazetecilik A.Ş. hisse senetleri, İMKB’de işlem görmeye başladı.