İhlas Medya, Afrika’ya Değer Katanlar ödülüne layık görüldü

İhlas Medya Grubu bünyesinde yer alan Türkiye Gazetesi ve İhlas Haber Ajansı, TABA tarafından ‘Afrika’ya Değer Katanlar’ ödülüne layık görüldü.

Kurulduğu günden bu yana kamu yararını gözeten yayınlarıyla dikkat çeken İhlas Medya Grubu bünyesindeki Türkiye Gazetesi ve İhlas Haber Ajansı (İHA), Türk Afrika İş Adamları Derneği (TABA) tarafından ‘Afrika’ya Değer Katanlar’ ödülüne layık görüldü.

Türkiye Gazetesi adına ödülü, TABA Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Turan’ın elinden alan İhlas Gazetecilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Doktor İsmail Kapan, TABA Yönetim Kurulu’na teşekkür ederek, “Benim kişisel olarak Afrika’yı keşif yolculuğum 1987’de tam 30 sene evvel başlamıştı. Geçen 30 sene içerisinde Kuzey’den en Güney’e kadar Afrika’nın yarısından fazlasını dolaşarak bu zengin kıtanın zenginliklerinin nasıl tarih boyunca çarçur edildiğini anlamaya ve anlatmaya çalıştım. Hepimiz biliyoruz tarihte bu kadar çok sıkıntılar çekti Afrika, hala da çekiyor. 300-400 yıl boyunca beyaz batılıların kıtadan kopararak, köle olarak çalıştırmak üzere yola düşürdükleri 400 milyon civarındaki insanın 150 milyonu açlıktan, hastalıklardan ve fena muamelelerden dolayı yollarda canını kaybetmiştir. Afrika çok zengin bir kıta. Yer altı ve yer üstü zenginlikleri namütenahi ama ne yazık ki kıta halkı bu zenginliklerden yeterince istifade edemiyor. Sömürgeci zihniyetler yüzyıllarca yaptıkları gibi bugün de aynı zihniyette sömürmeye devam ediyorlar. Bunlara karşı Afrika halkları ile girişeceğimiz dayanışma insanlık adına herhalde en büyük erdem olacaktır. Hepimiz karınca kararınca elimizden geldiği kadar bu kıtanın güzel insanlarına yardımcı olmaya çalışmalıyız” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı adına ödülü, TABA Yönetim Kurulu Üyesi Şemsettin Türkan’ın elinden alan İhlas Haber Ajansı Operasyon Koordinatörü Özgür Yorul ise “TABA’ya bize bu ödülü layık gördükleri için teşekkür ediyorum. İHA yaklaşık 12 yıldır Afrika’da hizmet veriyor. 6 yıldır ise Afrika’nın 35 ülkesinde muhabir bulundurmakta ve Afrika’daki televizyonlara, gazetelere haber hizmeti sağlamaktadır. Afrika için çorbaya bir kaşık tuz da biz atıyoruz İsmail Kapan Bey’in dediği gibi. Umarız faydalı oluyoruzdur” ifadelerini kullandı.