İhlas Koleji TÜBİTAK’ın yarışmasında ikinci oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Lisesi öğrencisi Ercüment Yavuz Korkmaz Türkiye ikincisi oldu.

Antalya Mimar Sinan Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve üç gün süren final yarışmasında 219 proje değerlendirildi. Yapılan puanlamalar sonucunda “Unutulan Zafer: 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı’nın Türk Tarihindeki Yeri ve Osmanlı Toplumu Üzerindeki Etkilerinin İncelenmesi” konulu çalışması ile Ercüment Yavuz Korkmaz, tarih kategorisinde Türkiye ikinciliğine layık görüldü. Sonuçların açıklanmasının ardından yapılan ödül töreninde Ercüment Yavuz Korkmaz ödülünü Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın elinden aldı.

Ödül törenin ardından duygularını paylaşan Korkmaz, projesine konu olan ve 1897 yılında gerçekleşen Osmanlı – Yunan Savaşının Osmanlı’nın Yunan topraklarındaki son zaferi olduğunu söyledi.
Bu savaşın Abdülhamid Han dönemindeki tek savaş olduğuna dikkat çeken Korkmaz, “Sultan Abdülhamid çok konuşulmasına rağmen, bilinmeyen bir de zaferi var. Onun döneminin tek savaşı ve zaferle sonuçlanmış. Buna rağmen bilinmeyen bir hadise. Biz bilhassa Başbakanlık arşivlerindeki belgelere ve yabancı kaynaklara istinat ederek bu harbin tarihini yeniden yazmaya çalıştık.” dedi.

Projenin danışman öğretmeni Erdil İşeri, söz konusu savaşın halkımız tarafından Teselya Savaşı olarak bilindiğini söyledi. “Ne yazık ki kitaplarımızda bu savaş fazlaca yer almıyor. Biz de bir anket yaptık ve anketimize katılanların %98’inin bu savaşı bilmediğini gördük. Elde etmiş olduğumuz belgelerle bu savaşı yeniden gün ışığına çıkardık.” diyen İşeri, birçok tarih öğretmeninden bu konuda tebrik aldıklarını söyledi.

İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Bedri Yeltekin, TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu yarışmada Türkiye ikinciliğini elde eden Ercüment Yavuz Korkmaz’ı ve danışman öğretmeni Erdil İşeri’yi tebrik etti. Projenin birçok açıdan değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Yeltekin, “ Öğrencimiz Ercüment Yavuz Korkmaz, çok bilinmeyen ancak zamanı itibariyle büyük önem taşıyan tarihi bir zaferi uzun ve meşakkatli bir çalışmanın ardından yeniden gündeme getirdi. Projemizin bu unutulan zaferi tekrar hatırlatacağına ve araştırmalara konu olacağına inanıyorum. Tarihe ışık tutacak bir çalışma ile ödül aldığımız için mutluyuz.” dedi.