İhlas Holding ve Petro China ortaklık anlaşması imzaladı

İhlas Holding, Çin milli petrol şirketinin alt kuruluşu ve yüzde 100 iştiraki Great Wall Drilling Company ile ortaklık anlaşması imzaladı.

İhlas Holding, Türkiye’nin son dönemde büyük atağa kalktığı enerji projelerinde aktif rol almak için önemli bir adım daha attı. Çin’in bu yıl başlattığı “One Belt One Road” (Bir Kuşak Bir Yol) projesi kapsamında China Silk Road Group ve WiseWeb ile stratejik ortaklık anlaşması yapan İhlas Holding, üçüncü anlaşmayı dünya devi Petro China’nın iştiraki olan Great Wall Drilling Company ile imzaladı.

İhlas Holding’de düzenlenen törende, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören ve Great Wall Drilling Company (GWDC) Başkanı Zhongren Wang, iş birliği anlaşmasına imza attı. Ayrıca törende, İhlas Silk Road Başkan Yardımcısı Cemil Ceyhan Aral, Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Eren, GWDC Başkan Yardımcıları Weikang Gu ile Xiaoli Wang ve her iki şirketten diğer yetkililer de hazır bulundu.

İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören törende yaptığı konuşmada, “Bugün burada Çin milli petrol şirketinin bir alt kuruluşu olan Great Wall Drilling Company, kaya gazı çıkarma ve araştırma şirketiyle beraberiz. Bir süredir devam eden görüşmeler neticesinde, Türkiye’de birlikte iş yapma anlamında bir anlaşma imzalıyoruz. Bu şirket, son dönemde dünyada önemi yükselen kaya gazı çıkarma ve işleme konusunda, Çin’de ve bütün dünyada faaliyet gösteren, Shell gibi kurumlarla çalışan bir şirket. Dünya devleriyle ortaklıklar yapan ve bu konuda büyük tecrübe kazanmış bir şirket. Biliyorsunuz, Türkiye’nin hem petrol hem de kaya gazı anlamında çeşitli araştırma faaliyetleri var. Bunlar için ciddi bütçeler ayrılıyor, ciddi çalışmalar yapılıyor. Bugün yaptığımız anlaşma da bunun bir parçası olacak inşallah. Hem devlet hem de özel sahalarda kaya gazını, toprak altındaki kömür madenlerini veya başka sahalardaki doğalgaz kaynaklarını tespit etme, araştırma, çıkarma, işletme anlamında bu şirketle birlikte çalışacağız. Great Wall Drilling Company ve bağlı olduğu Çin devlet petrol şirketi Türkiye’de yatırım yapmaya, finans ayırıp bu projelerde ortak olmaya karar vermiş vaziyette. Bu kararın neticesinde buradalar. Yarın da Ankara’da olacaklar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı kurumlarla görüşmeler yapacaklar. İhlas’ın enerji alanındaki yatırımlarını, faaliyetlerini, atacağımız bu imzayla başlatıyoruz, hepimize hayırlı olsun. Hedefimiz, doğal ve milli zenginliklerimizi kullanılabilir enerji haline getirmektir” dedi.

Great Wall Drilling Company (GWDC) Başkanı Zhongren Wang da, Türkiye’de bulundukları ve İhlas Holding ile ortaklık anlaşması imzaladıkları için memnun olduklarını belirterek şunları söyledi; “Türkiye şu anda ülke düzeyinde, enerji kaynaklarını geliştirmek için büyük gayret gösteriyor. Çünkü enerji, dünya üzerindeki her ülke için önemlidir. Great Wall Sondaj Şirketi, Çin Ulusal Petrol Şirketi’nin uzman bir petrol servis sağlayıcısıdır. Petrol ve gaz geliştirme konusunda zengin deneyimlerimiz, büyük bir tecrübemiz var. Sadece Çin iç piyasasında değil, aynı zamanda 60 ülkede ticaret öncülüğüne sahibiz. Şu ana kadar GWDC, sıkı gaz, petrol ve kaya gazı geliştirme alanlarında büyük bir başarı sağlamıştır. İhracattan üretime kadar çözümler sunabiliriz. Çin ve Türkiye, hem ‘Kuşak’ hem de ‘Yol’ girişimi ülkeleridir. Sadece Türkiye’nin menfaati değil, aynı zamanda Çin’in menfaati için de, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmak hususunda sorumluluk sahibiyiz. GWDC, Türk enerji kaynaklarının gelişimi için bir şeyler yapma şansına sahip olursa, size en iyi çözümü sağlayacağız. Türk kaya gazı gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bakanlıklarla ve uzmanlarla daha fazla görüşme yapmak için sabırsızlanıyoruz. Kaya gazı bölgelere göre farklılıklar gösterebilir. Elde edebileceğimiz ayrıntılı bilgilerle, Türkiye’ye en ileri ve en uygun çözümleri sunabilmeyi umuyoruz. Eski bir Çin deyişiyle ‘Başlangıç, her zaman en zor kısımdır.’ Bugün çok başarılı bir başlangıç yaptık ve İhlas çok iyi bir ortağımız. Gelecekte büyük başarılara imza atacağız. Hepinize teşekkür ederim.”

İki büyük şirket, Türkiye’de kaya gazı, kömürden gazlaştırma ve jeotermal enerji başta olmak üzere yerli kaynakların bulunması, çıkarılması ve kullanılır enerji haline getirilmesi için birlikte çalışacak.