İhlas Grubu 49 yaşında

1970 yılında Türkiye Gazetesi’nin kurulmasıyla temelleri atılan İhlas Grubu, arkasında bıraktığı 49 yılda Türkiye’nin en önemli gruplarından biri olmuş, 33 şirketi, 2.901 çalışanıyla ülke çapında geniş bir etkinliğe ulaşmıştır.

1970 yılında Türkiye Gazetesi’nin kurulmasıyla temelleri atılan İhlas Grubu, 1978 yılında gazetenin elden dağıtılmasıyla birlikte, pazarlama faaliyetlerine de başlamıştır. 1981 yılında kendi matbaa tesislerini kuran Türkiye Gazetesi, kendi baskılarını gerçekleştirmenin yanı sıra farklı baskı işleri ile de yayın yelpazesini genişletmiştir. Gazete dağıtımının yanı sıra pek çok ürünü de portföyüne ekleyerek büyüyen İhlas Holding’in pazarlama organizasyonu, 1994 yılına gelindiğinde binlerce tüketiciye yüz yüze ürün tanıtımı yapan yaygın bir pazarlama ağına dönüşmüştür.

İhlas Grubu, 1989 yılında İhlas Yuva Evleri projesi ile inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. Kurumsal gelişimine devam eden Grup, 1990 yılında İhlas Ev Aletleri şirketini kurarak elektronik cihaz ve ev aletleri üretimine; 1991 yılında ise Türkiye Gazetesi Hastanesi’ni kurarak sağlık hizmetleri sektörüne adımını atmıştır.

Medya sektöründe köklü deneyim
1990’lı yıllarda tiraj rekorları kıran Türkiye Gazetesi, aynı dönemde İngiltere ve Amerika’da dağıtılmaya, ardından Almanya’da da basılmaya başlanmıştır. Grup, habercilikte elde ettiği bu başarılı deneyimi farklı mecralarda değerlendirmek üzere 1993 yılında İhlas Haber Ajansı’nı, TGRT FM radyosunu ve TGRT programlı televizyon kanalını kurmuştur.

İhlas Grubu, gelişim sürecini daha sağlam adımlarla yürütmek adına 1993 yılında, şirketlerini Holding çatısı altında birleştirmiştir. Yeni yatırım stratejileri doğrultusunda 1995 yılında Kuzuluk Kaplıca Evleri ile devremülk inşaatına başlayan Grup, aynı dönemde internet sağlayıcılığı, finans, gıda, taşımacılık ve sigortacılık sektörlerinde de hizmet vermeye başlamıştır. İhlas Grubu, toplumsal sorumluluk bilinciyle eğitim alanında da hizmet vermeyi hedeflemiş ve 1996 yılında İhlas Koleji’ni kurmuştur.

Enerji sektöründeki liberalleşme sürecine eş zamanlı olarak, 1997-98 döneminde ihalelere katılmış; daha sonraki yıllarda metalik madenler, kömür ve endüstriyel ham maddeler gibi pek çok yeraltı kaynağını ekonomiye kazandırabilmek amacıyla lisanslar almıştır. 2000’li yıllarda, Grup şirketleri arasında sinerji oluşturabilmek ve hizmet verdiği alanlarda uzmanlaşmaya gidebilmek amacıyla Holding bünyesinde grup yapılanmalarına gidilmiştir.

2003’te İhlas Yayın Holding kurularak; gazetecilik, haber ajansı, televizyonculuk ve radyo haberciliğinin yanı sıra dergi yayıncılığı, medya planlama ve dijital yayıncılık alanlarında da faaliyet gösterilmeye başlanmıştır. 2004 yılında ise tematik bir kanal olan TGRT Haber TV kurulmuştur. İki yıl sonra geniş bir konu yelpazesiyle programlı yayıncılık yapan TGRT TV satılmış ve TGRT Haber TV ile sadece haber yayıncılığında ilerleme kararı alınmıştır.

İnşaat sektöründe geniş yelpazeli uzmanlık
2004 yılında, yayıncılıktaki gelişmelere eş zamanlı olarak Yalova ilinin Armutlu ilçesinde 300 bin m2’lik alan üzerine, Armutlu Devremülk Tatil Köyü inşa edilmiştir. Grup, inşaat yatırımlarına Kristal şehir ve Bizim Evler projelerinin yanı sıra Armutlu Tatil Köyü’nde 62 bin m2’lik arsa üzerinde ikinci etap daire inşa çalışmaları ile devam etmektedir. Ayrıca, Güzelce bölgesinde, 92.293 m2 arsa üzerine yapılacak konut inşaatının da çalışmaları devam etmektedir. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden İhlas Grubu, 2017 yılında Beylikdüzü Yakuplu ilçesinde 61.705 m2 arsa üzerinde Marmara Evleri 4 Projesi’ne ve İstanbul Avcılar, Ispartakule’de Bizimevler 8 Projesi’ne başlamıştır.

2010 yılında İhlas İnşaat Holding çatısı altında birleştirilen inşaat çalışmaları kapsamında bugüne kadar iş merkezleri, devremülkler, televizyon stüdyoları, eğitim kompleksleri ve siteler de dâhil olmak üzere, projelendirilen 23.488 konut ve iş yeri inşaatının 18.623’ü tamamlanmış, 4.865’inin inşaatı ise devam etmektedir.

Pazarlama alanlarında artış
İhlas Grubu, elektronik ev aletleri ile başladığı üretim faaliyetlerine süreç içerisinde gıda ile yemek üretimini de eklemiştir.

Sağlıktan eğitime sosyal sorumluluk yatırımları
İhlas Holding, eğitim ve sağlık alanındaki faaliyetlerinde sosyal bir misyon üstlenmiştir. Ülkemizin köklü sağlık kurumu Türkiye Gazetesi Hastanesi’nde; sağlık sorunlarına tıbbi çözümler kadar, moral yönünden de takviyeli çözümler sağlayabilen bir yaklaşımla, aile sıcaklığını ve ev konforunu hissettiren özel ve etik bir sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Anaokulundan lise düzeyine kadar her kademede eğitim veren İhlas Eğitim Kurumları’nda toplumsal değerleri özümsemiş, günümüz bilgi ve teknoloji çağının koşullarını dikkate alan, iş ve günlük yaşamda pratiğe dönüştürülebilen bir eğitim-öğretim sistemi esas alınmaktadır.

Türkiye gazetesinin ve devamında İhlas Holding’in doğması, büyümesi ve bugünlere gelmesinde en fazla emeği ve hizmeti geçmiş olan İhlas Grubu’nun kurucusu, merhum Dr. Enver Ören’i bu vesile ile bir kere daha rahmetle ve şükranla yâd ediyoruz. Yarınlarımıza dönük olarak, Türk toplumuna daha iyi hizmetler vermek için, Ahmet Mücahid Ören’in önderliğinde, Enver Ağabey’imizin çizdiği istikamette yürümeye devam edeceğimize söz veriyoruz.

Hep beraber nice yıllara…