Ana Sayfa Site Haritası İrtibat
English
Deutsch
عربي
Русский
HakkımızdaSektörlerKurumsal YönetimYatırımcı İlişkileriBilgi Toplumu HizmetleriKariyerHaberler
Medya
İhlas Yayın Holding
Türkiye Gazetesi
İhlas Haber Ajansı
TGRT Haber
TGRT Belgesel
TGRT FM
İhlas Medya Satınalma
Dergi Grubu
İhlas İletişim
İhlas Fuar
İnşaat ve Turizm
Pazarlama
Üretim
Sağlık
Eğitim
Diğer
Ara
Ana Sayfa > Sektörler > Medya > İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı (İHA)

TÜRKİYE’NİN HEMEN BÜTÜN İL VE İLÇELERİNDEN VE DÜNYANIN 35 ÜLKESİNDEN GÖRÜNTÜ, FOTOĞRAF VE HABER GEÇEBİLME YETENEĞİNE SAHİP OLAN İHA, HABERLERİNİ ABONELERİNE UYDU VE İNTERNET ÜZERİNDEN GÖNDERMEKTEDİRTürkiye’nin görüntülü haber servisi yapan ilk ajansı olan İhlas Haber Ajansı (İHA) 1993 yılında kurulmuştur. Doğru, hızlı ve objektif haberciliği kendisine ilke edinen ve kurulduğu yıldan itibaren teşkilatlanma ve teknolojik yatırımlarına hız kesmeden devam eden İHA, bugün Türkiye’nin en başarılı haber ajanslarından biridir.

Yurt içi ve dışındaki 140 bürosunda kadrolu ve telifli çalışan 900’ü aşkın personeli ile İHA günde ortalama 160 görüntülü, 850 de yazılı ve fotoğraflı haber üretmektedir. Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde 100’den fazla televizyonun yanı sıra çok sayıda gazete, web sitesi, dergi ve kurum olmak üzere, abone sayısını 2012 yılında 1600’e ulaştıran İHA, Türkiye’nin önemli bir ajansı konumundadır. Türkiye’nin hemen bütün il ve ilçelerinden ve dünyanın 35 ülkesinden görüntü, fotoğraf ve haber geçebilme yeteneğine sahip olan İHA, haberlerini abonelerine uydu ve internet üzerinden göndermektedir.Türkiye ve dünya çapındaki 250 görüntü geçiş noktasına ilaveten çoğu Türkiye dışında 32 tane uplink istasyonu bulunan İHA, bu sayede olayların kaynağına çok hızlı ulaşarak görüntüleri uydu üzerinden tüm dünyaya anında geçebilmektedir.

1996 yılından itibaren yurt dışı bürolarını açmaya başlayan İHA bugün 5 kıtadaki haber üretimi ve uydu operasyonları ile dünyanın da saygın haber ajansları arasındaki yerini almıştır. Hizmet çeşitliliğini teknolojik altyapısının güçlenmesine paralel olarak artıran İHA, 1998 yılı içinde Arapça ve İngilizce haber servisine başlamıştır. İHA, 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürüyle birlikte, faaliyet alanını İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rusya, Yunanistan, Kosova, İsrail, Filistin ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yoğunlaştırmıştır. Daha sonraki yıllarda Washington, Kahire, Hartum, Atina, İslamabad ve Trablus ofislerini açarak tam teşekküllü stüdyo ve uplink cihazları ile donatan İHA, tüm dünyada daha etkin haber ve yayın hizmeti vermeye başlamıştır.

İHA;1998-2000 yıllarında Birinci Körfez Krizi, Kosova ve Makedonya’daki savaşlarda adını dünyada duyurmaya başlamıştır. 2001 yılı sonunda başlayan Afganistan savaşında, 2003’teki Irak Savaşı’nda, 2005’te Endonezya’daki tsunami felaketi ile Londra ve Mısır’daki patlamalarda bütün dünya kanallarına hizmet sunarak 2006 yılındaki savaşın Lübnan, Suriye ve İsrail olarak üç cephesinde de canlı yayın ve haber hizmetlerine devam etmiştir. Aynı başarıyı 2008 Ağustos’undaki Gürcistan savaşında da gösteren İHA, Sudan Devlet Başkanı için dört kıtadaki sekiz ülkede canlı basın toplantısı organize ederek, Hartum ile dünyanın farklı noktalarını aynı telekonferans yayınında buluşturmuştur. Yine 2008’deki Mumbai terör saldırıları 2009’da Gazze’deki Dökme Kurşun operasyonu adı verilen İsrail saldırılarında hem Gazze’nin içinden, hem de sınırın İsrail ve Mısır tarafından haber ve yayın hizmeti sunabilen ender kuruluşlardan biri olmuştur.2008 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nda Türk televizyonlarına geniş çaplı yayıncılık hizmeti sunan İHA; 2010 yılında Güney Afrika’da yapılan dünya kupasına da altı uplink ve 30 kişilik ekiple katılarak, kupa süresince 300’den fazla Türk ve dünya televizyonuna geçiş ve canlı yayın hizmeti vermiştir. 2010 yılında Sudan’da yapılan seçimleri beş ayrı canlı yayın ekibi ile takip etmiştir. 2011 yılına damgasını vuran Tunus, Mısır ve Libya’daki halk hareketleri İHA ekipleri tarafından takip edilmiş ve bütün dünya televizyonlarına teknik hizmet sağlanmıştır.

İHA’nın kendi teknik kadrosu tarafından geliştirilen bir yazılım sayesinde görüntülerin dijital arşivde saklanmasını sağlayan sistem dünyadaki örneklerinden çok önce işletmeye alınarak 750 binin üzerinde görüntü depolanmıştır. Aynı şekilde, 1997 yılından itibaren 3 milyon yazılı haber ve 4 milyon 78 bin fotoğraf, bilgisayar ortamında saklanmaktadır. Dijital arşivde duran bu zenginliklere internet üzerinden erişilmesine ve kullanıcıların hizmetine sunulmasına imkân verecek yazılım geliştirme çalışmalarına 2012 yılında başlanmış olup devam edilmektedir. Yazılımı yine İHA tarafından gerçekleştirilen haber otomasyon uygulaması 2012 yılında devreye alınarak, internet erişiminin olduğu her yerden sisteme doğrudan haber girişi sağlanmıştır. Bu yenilik İHA’nın muhabir ve redaktör ağını birkaç kat daha genişletecek, haberin daha hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırılmasına katkı sağlamıştır.2012 yılı içerisinde 464 bin ABD doları tutarında leasing kullanan İHA, 16 adet HD encoder alımı gerçekleştirmiş ve birçok noktadan televizyonlara HD yayın yapma kabiliyeti elde etmiştir. 2011’den itibaren yapılan yatırımlarla yüksek kapasiteli bellek üniteleri devreye sokulmuş ve sunucu sanallaştırma teknolojisine geçilmiştir. Sistemin 70 TB olan bellek kapasitesi 2012 yılında ilave edilen 30 TB bellek ile 100 TB’a ulaşmıştır. 2013 yılında 60 TB daha bellek kapasitesi ilave edilecektir.

Bunun dışında Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar dolayısıyla da birçok Avrupa başkentinde televizyonlara teknik hizmet sağlanmıştır. Özellikle Yunanistan’ın içinde bulunduğu kriz, bu ülkeye olan ilgiyi artırınca, Atina’da uplink imkanı olan bir stüdyo kurarak seri bir şekilde aktif hale gelinmiş, birçok müşteriye Atina’daki ekonomik kriz, grevler ve gösterilerle ilgili yayın yapılmıştır.

2012 yılı sonu itibariyle İhlas Holding A.Ş.’nin İHA’daki iştirak oranı %24, İhlas Yayın Holding’in iştirak oranı ise %75’dir.

İHA, 2012 yılı içinde, Antalya, Aydın, Kayseri, Konya ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti ile çeşitli sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerden en iyi görüntü, en iyi fotoğraf ve en iyi haber ödülleri almıştır.

2013 yılı itibariyle Ajans, Paris ve Moskova stüdyolarını açarak faaliyet gösterilen ülke sayısının artıracaktır. Çalışmaları süren HD geçiş hizmetlerinin yanı sıra ulusal ve uluslar arası abone ve müşterilere HD (High Definition) görüntü servisine de başlanması planlanmaktadır.

2013 yılında da yaklaşık 1,3 milyon ABD doları revize yatırım yapacak olan Ajans, ilk etapta 5 adet profesyonel omuz tipi ve 15 adet yarı profesyonel el tipi HD kamera alımı gerçekleştirecek ve akabinde canlı yayın aracı ve flyaway uplink sistemi alımı ile cihaz ve sistem yatırımlarına devam edecektir.

* İMKB isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB’ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri Foreks tarafından sağlanmaktadır.

Copyright © 2002-2010. İhlas Holding. Her hakkı saklıdır.