TGRT Belgesel TV

TGRT Belgesel, 24 saat boyunca tarih, medeniyet, kültür, sanat, tabiat ve manevi değerleri ele alan eğitici, dinlendirici ve bilgilendirici belgeseller sunmaktadır.

TGRT Belgesel TV; hazırladığı ve sunduğu belgesellerle kültür, medeniyet, tarih ve manevi değerlere dikkat çekmeyi ve bunlara sahip çıkılmasına destek vermeyi amaçlamaktadır.

22 Nisan 2010 tarihinde kurulan TGRT Belgesel, 24 saat yayın yapmaktadır. Diğer belgesel kanallarından farklı olarak uydudan herhangi bir abonelik sistemine ihtiyaç olmadan ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir.

2015 yılından itibaren yayınlar, Türksat 4A uydusunun yanı sıra D-Smart dijital platformunun üzerinden de ulaştırılmaya başlanmıştır.

Kültür ve Tarihimize Işık Tutan Belgeseller
TGRT Belgesel, 24 saat boyunca tarih, medeniyet, kültür, sanat, tabiat ve manevi değerleri ele alan eğitici, dinlendirici ve bilgilendirici belgeseller sunmaktadır.

Yurt içindeki kültür ve tabiat varlıklarının tanıtılması amacıyla hazırlanan “Seyyah-ı Fakir”, “Velhasıl”, “Kıyıdan Köşeden Hikâyeler”, “Vuslat”, “İslama Kavuşanlar”, “Değişen Türkiye”, “Kültürümüz Medeniyetimiz” gibi programlar izleyiciler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Diğer taraftan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan iş birliği kapsamında, İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasını anlatan belgeseller hazırlanmış ve yayınlanmasına başlanmıştır. “Devr-i Alem” adlı belgesel programı ile Türk ve Osmanlı medeniyetinin dünya üzerindeki izlerini araştıran ve ekranlara taşıyan kanal, program yelpazesini genişletmek amacıyla yeni yatırımlarını sürdürmektedir.

Yine aynı şekilde 2017 yılı içinde çeşitli belediyelerimiz tarafından hazırlanmış memleketimizin değişik yörelerinden, kültür, tarih ve manevi mirasımızın tanıtıldığı yeni belgesel programlarımızın yayına girmesi planlanmıştır.