İhlas Ev Aletleri

İhlas Ev Aletleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IHEVA), insan sağlığı ve temel ihtiyaçlarını esas alan ve ev hayatını kolaylaştıran küçük ev aletleri üretmektedir.

İhlas Ev Aletleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IHEVA), kuruluşundan bugüne insan sağlığı ve temel ihtiyaçlarını esas alan, ev hayatını kolaylaştıran pek çok küçük ev aletleri üreterek yaygın ve etkili bir biçimde tüketici ile buluşturmuştur.

Güçlü teknik kadrosu ile Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde 12.900 m2 kapalı alana sahip bir tesiste faaliyetlerini sürdüren Şirket, Temizlik Robotu Fabrikası, Şofben ve Reverse Osmosis Su Arıtma Fabrikası ile Plastik Enjeksiyon Baskı Tesisleri aracılığıyla üretim yapmaktadır.

İhlas Markasıyla Özdeşleşmiş Ürün Yelpazesi
İhlas Ev Aletleri’nin ürün yelpazesinde; temizlik robotu, “reverse osmosis” su arıtma sistemleri, banyo şofbeni, halı yıkama makinesi, ıslak ve kuru süpürme makinesi, quartz sobalar ile çay seti bulunmaktadır.

Ürünlerini; Aura, Aura Cleanmax, Aura Roboclean, Aura Cebilon, Aura QVac, Aura Wdry markaları ile müşterilerinin beğenisine sunan IHEVA, pazarlama faaliyetlerini, distribütör firma İhlas Pazarlama A.Ş.’nin yaygın bayi ağı ve satış kanallarıyla yurt içinde müşterilere ulaştırırken, yurt dışı faaliyetlerini de çeşitli dağıtım kanalları aracılığıyla yürütmektedir.

Uluslararası Standartlarıyla Türkiye Pazar Lideri
Elektrikli ani ısıtıcı sektörünün lideri olan İhlas ve Aura markası ile pazarda güçlü bir konumda bulunan İhlas Ev Aletleri, milyonlarca evde kullanılan banyo şofbeni ile de pazar lideridir.

Sektöründe hep ilkleri gerçekleştiren İhlas Ev Aletleri, Aura Cebilon Reverse Osmosis Su Arıtma Sistemi’nin kalitesini, 3 yılı bulan çok titiz bir çalışma neticesinde NSF (NATIONAL SANITATION FOUNDATION) sertifikası ile tescillemiştir. 55 yıl önce kurulan, ev ve endüstriyel ürün için standartlar belirleyen, bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir test ve sertifikasyon kuruluşu olan NSF, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından içme suyu güvenliği ve arıtımı için bir iş birliği merkezi olarak tanımlanmıştır. Şirket, su arıtma alanındaki yetkinliğini ve güvenilirliğini pekiştirmek üzere Amerika merkezli Water Quality Association kuruluşuna üye olmuştur. Water Quality; ürün testleri, eğitim ve bilgi kaynağı sağlama konularında uluslararası bir otorite konumundadır.

TÜBİTAK ile İş Birliği 
Tasarımı ve mühendislik çalışmaları İhlas Ev Aletleri Ar-Ge Departmanı tarafından geliştirilen yenilikçi “temizlik robotu projesi” TÜBİTAK desteğiyle tamamlanmış ve 2013 yılında pazara sunulmuştur. Verimlilik, sessizlik ve optimum maliyet gibi unsurlarla ön plana çıkan bu ürün, Almanya’nın Essen şehrinde düzenlenen “Red Dot” ödül töreninde kendi kategorisinde birincilikle ödüllendirilmiştir. Ürün, sağlıklı ve ergonomik tasarımıyla 4.200 başvuru arasından sıyrılarak ödül almıştır. 2015 ve 2016 yıllarında ise Almanya’da ICONIC Interior Innovation ve IF DESIGN, Ameriaka’da GOOD DESIGN ve İtalya’da A DESIGN Uluslararası Tasarım ödüllerine layık görülmüştür.

İhlas Ev Aletleri’nin TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği bir diğer ürün ise Ters Osmoz (Reverse Osmosis-RO) Su Arıtma Cihazı olmuştur. Geliştirme süreci tamamlanan ürün 2015 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulmuştur. Cebilon markası ile piyasaya sunulan NSF 58 sertifikasına sahip ürün, Design Turkey 2014 “İyi Tasarım” ödülünün yanı sıra, Amerika’da GOOD DESIGN ve İtalya’da A DESIGN Uluslararası Tasarım ödüllerine de layık görülmüştür.

İhlas Ev Aletleri, geliştirdiği bu teknolojik ürünlerle Turkishtime dergisi tarafından gerçekleştirilen “AR-GE 250” araştırması kapsamında 2014 yılında Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında gösterilmiştir.

Çevresel Etkiyi Azaltmaya Yönelik Girişimler
IHEVA, 2013 yılında IS0 14064 standardı kapsamında Kurumsal Karbon Ayak İzi Raporu’nu yayımlayarak faaliyetleri sırasında ortaya çıkabilecek çevresel etkinin azaltılması için önemli bir adım atmıştır. 2014 yılında da “CDP 2014” anketine katılarak 2013-2014 dönemine ait karbon tüketimini, 2015 yılında da “CDP 2015” anketine katılarak 2014-2015 dönemine ait karbon tüketimini raporlandırmıştır.

IHEVA’nın, 2015-2016 dönemi ile alakalı değerlendirmeleri de CDP 2016 raporlamasıyla kamuoyuna sunulmuş bulunmaktadır. Büyüyen üretim hacminin çevreye olan etkisinin farkında olarak ve sürdürülebilirlik kapsamında üzerine düşen vazifeyi icra ettiğini göstermek adına CDP raporlamasına önem vermektedir. Yakın gelecekte yaşanacak çevresel sıkıntıları önlemek / azaltmak için İhlas Ev Aletleri olarak elini taşın altına koyup biz de varız diyerek az enerji ile daha çok verimlilik ilkesini misyonu olarak belirlemiştir.

Aynı zamanda Temel ihtiyaç maddesi olan suyun toplum hayatındaki önemi günden güne kaynakların tükenmesi nedeniyle artmaktadır. Bu bilinçle 2015 yılında gönüllülük esası ile katıldığı CDP Su Programında aldığı başarılı sonucu aynı şekilde 2016 yılında da sürdürerek soruları cevaplandırmış ve su programı skoru C Awareness level (Farkındalık) olarak belirlenmiştir.

50 Ülkenin Tanıdığı Marka 
İhlas Ev Aletleri ürünleri; Türk Cumhuriyetleri ağırlıklı olmak üzere, Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Uzak Doğu’da birçok ülkede tüketicileriyle buluşmaktadır. 2016 yılında yurt dışı satışların %.40’ı Türki Cumhuriyetler’e, %32’si AB ülkelerine, %15’i Orta Doğu’ya ve % 7’si Uzak Doğu ve %7’si Amerika ve Afrika ülkelerine gerçekleşmiştir. Ayrıca bu minvalde ticareti geliştirebilmek adına uluslararası sektörel prestijli fuarlara katılımlar, ticari heyet katılımları ve ülke ziyaretlerine devam edilmiştir.

%77,97 Oranında Halka Açıklık
Hisse senetleri 26.09.1996 tarihinden beri BIST’te IHEVA koduyla işlem gören İhlas Ev Aletleri’nin 2016 yılı faaliyet dönemi itibarıyla sermayesinin %77,97’si halka açıktır. IHEVA hisse senetleri 01.10.2007 tarihinden itibaren BIST TÜM 100 Endeksi’nde işlem görmektedir. Şirket, 29.12.2010 tarihinden itibaren de BIST Kurumsal Yönetim Endeksi kapsamına dâhil edilmiştir.