Hakkımızda

İhlas Grubu, yaklaşık yarım asırlık köklü geçmişiyle inşaat ve devremülk işletmeciliğinden medya ve iletişime; üretim, pazarlama ve ticaretten eğitim ve sağlığa kadar uzanan geniş bir faaliyet alanında hizmet vermektedir.

İhlas Grubu; 25 şirketi, 2.662 çalışanıyla ülke çapında geniş bir etkinliğe sahiptir. Kültürel hizmetleriyle de ön plana çıkan İhlas Grubu, sağlamış olduğu ticaret hacmi ile Türkiye’nin en önemli gruplarından birisidir.

Grubun temelleri 1970 yılında Türkiye Gazetesi’nin kurulmasıyla atılmıştır. 1978 yılında gazetenin elden dağıtılmaya başlamasının ardından 1981 yılında kendi matbaa tesislerini kurarak Türkiye Gazetesi basılmaya başlanmış ve farklı baskı işleri ile yayın yelpazesi genişletilmiştir.

İhlas Pazarlama bayilerinden oluşan pazarlama ağı, gazete dağıtımının yanı sıra daha pek çok ürünü de portföyüne dâhil ederek büyümüş ve 1994 yılına gelindiğinde binlerce tüketiciye yüz yüze ürün tanıtımı yapan yaygın bir pazarlama organizasyonuna dönüşmüştür.

İhlas Grubu, 1989 yılında İhlas Yuva Evleri projesi ile inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır.

Kurumsal gelişimine devam eden Grup, 1990 yılında İhlas Ev Aletleri şirketini kurarak elektronik cihaz ve ev aletleri üretimine, 1991 yılında da Türkiye Gazetesi Hastanesi’ni kurarak sağlık hizmetleri sektörüne adımını atmıştır.

 

Medya Sektöründe Köklü Deneyim
1990’lı yıllarda tiraj rekorları kıran Türkiye Gazetesi, aynı dönemde İngiltere ve Amerika’da dağıtılmaya, ardından Almanya’da da basılmaya başlanmıştır. Grup, habercilikte elde ettiği bu başarılı deneyimi farklı mecralarda değerlendirmek üzere 1993 yılında İhlas Haber Ajansı’nı, TGRT FM radyosunu ve TGRT programlı televizyon kanalını kurmuştur.

İhlas Grubu, gelişim sürecini daha sağlam adımlarla yürütmek adına 1993 yılında şirketlerini Holding çatısı altında birleştirmiştir. Yeni yatırım stratejileri doğrultusunda 1995 yılında Kuzuluk Kaplıca Evleri ile devremülk inşaatına başlamıştır. Yine aynı dönemde internet sağlayıcılığı, finans, gıda, taşımacılık ve sigortacılık alanında da hizmet vermeye başlamıştır. Toplumsal bir sorumluluk olarak gördüğü eğitim alanında hizmet vermek amacıyla da 1996 yılında İhlas Koleji’ni kurmuştur.

Enerji sektöründeki liberalleşme sürecine eş zamanlı olarak, 1997-98 döneminde ihalelere katılmış, daha sonraki yıllarda metalik madenler, kömür ve endüstriyel ham maddeler gibi pek çok yeraltı kaynağını ekonomiye kazandırabilmek amacıyla lisanslar almıştır.

2000’li yıllarda, Grup şirketleri arasında sinerji oluşturabilmek ve hizmet verdiği alanlarda uzmanlaşmaya gidebilmek amacıyla Holding bünyesinde grup yapılanmalarına gidilmiştir.

2003’te İhlas Yayın Holding kurularak; gazetecilik, haber ajansı, televizyonculuk ve radyo haberciliğinin yanı sıra dergi yayıncılığı, medya planlama ve dijital yayıncılık alanlarında da faaliyet gösterilmeye başlanmıştır.

2004 yılında ise tematik bir kanal olan TGRT Haber TV kurulmuştur. İki yıl sonra geniş bir konu yelpazesiyle programlı yayıncılık yapan TGRT TV satılmış ve TGRT Haber TV ile sadece haber yayıncılığında ilerleme kararı alınmıştır.

İnşaat Sektöründe Geniş Yelpazeli Uzmanlık
2004 yılında, yayıncılıktaki gelişmelere eş zamanlı olarak Yalova ilinin Armutlu ilçesinde 200 bin m2’lik alan üzerine, Armutlu Devremülk Tatil Köyü inşa edilmiştir.

2010 yılında İhlas İnşaat Holding çatısı altında birleştirilen inşaat çalışmaları kapsamında bugüne kadar iş merkezleri, devremülkler, televizyon stüdyoları, eğitim kompleksleri ve siteler de dâhil olmak üzere, 23.419 konut ve 733 ticari ünite projelendirilmiş, 18.174 konut ve 457 ticari ünite tamamlanmış, 4.362 konut ile 227 ticari ünitenin inşaatı ise sürdürülmektedir.

Grup, inşaat yatırımlarına Kristal Şehir ve Bizim Evler projeleriyle devam etmiş; Armutlu Tatil Köyü’nün yanındaki 66 bin m2’lik arsa üzerinde yeni inşa çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca, Güzelce bölgesinde, 92.293 m2 arsa üzerine yapılacak konut inşaatı da devam etmektedir.

Yaygın Pazarlama, Dağıtım ve Servis Ağı, Yenilikçi Teknolojik Üretim
İhlas Grubunun bir diğer lokomotif şirketi olan İhlas Pazarlama, Türkiye’nin en büyük dağıtım ve satış organizasyonlarından birine sahiptir. Toplam 1.400 kişilik bir ekip, Türkiye’nin en ücra köy ve kasabalarına ulaşarak Türkiye Gazetesini ve İhlas ürünlerini müşterilerinin ayağına götürmektedir. Ayrıca İhlas Ev Aletleri’nin üretmiş olduğu ve Türkiye’nin ilk NSF Belgeli su arıtma cihazı Aura Cebilon ve TÜBİTAK tarafından desteklenen, Avrupa’dan tasarım ödüllü Aura Cleanmax Temizlik Robotunu yaygın satış ve servis ağıyla tüketicilerle buluşturmaktadır. Servis hizmetleri bakımından da geniş bir bayi ağına sahip olan İhlas Pazarlama, ağırlık olarak Aura Cebilon su arıtma cihazına ve Aura Cleanmax temizlik robotunun arıza ve bakımlarını yapmaktadır. Bu çerçevede her gün 3.600 eve servis hizmet verilmektedir.

Kuruluşundan bugüne insan sağlığı ve temel ihtiyaçlarını esas alan, ev hayatını kolaylaştıran pek çok küçük ev aletleri üreterek yaygın ve etkili bir biçimde tüketici ile buluşturan İhlas Ev Aletleri ise Türkiye pazarının yanı sıra 50 ülkeye markasını ulaştırmaktadır. Bu ülkelerin çoğunluğu Türk Cumhuriyetleri olmak üzere, Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Uzak Doğu’da birçok ülkede de tüketicileriyle buluşmaktadır. Güçlü teknik kadrosu ile Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nde 12.900 m2 kapalı alana sahip bir tesiste faaliyetlerini sürdüren Şirket, geliştirdiği teknolojik ürünlerle 2014 yılında Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında gösterilmiştir. Ayrıca yapılan Ar-Ge yatırımları, TÜBİTAK tarafından da desteklenerek onaylanmıştır.

Sağlıktan Eğitime Sosyal Sorumluluk Yatırımları 
İhlas Holding, Eğitim ve Sağlık alanındaki faaliyetlerinde sosyal bir misyon üstlenmiştir. Ülkemizin köklü sağlık kurumu Türkiye Gazetesi Hastanesi’nde; sağlık sorunlarına tıbbi çözümler kadar, moral yönünden de takviyeli çözümler sağlayabilen bir yaklaşımla, aile sıcaklığını ve ev konforunu hissettiren özel ve etik bir sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Anaokulundan lise düzeyine kadar her kademede eğitim veren İhlas Eğitim Kurumları’nda toplumsal değerleri özümsemiş, günümüz bilgi ve teknoloji çağının koşullarını dikkate alan, iş ve günlük yaşamda pratiğe dönüştürülebilen bir eğitim-öğretim sistemi esas alınmaktadır.